انتظار کشدار سهامداران برای روشن شدن وضعیت گروه های بورسی / بازار سهام زیر رگبار معاملات بلوکی

 

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در جریان دادوستدهای آخرین روز معاملاتی هفته ۵۷ واحد افت کرد و در ارتفاع ۸۰ هزار و ۶۸۳ واحد قرار گرفت. روز گذشته بازار سهام در محاصره معاملات درون گروهی و بلوکی سهامداران عمده تلاش کرد اندکی از فضای بی اعتمادی تالار شیشه ای را در پشت این معاملات پنهان کند.

در این بین نماد معاملاتی ذوب آهن اصفهان پس از مدت ها درجا زدن در گروه فلزات اساسی با صف خرید ۳ میلیون سهمی به کار خود پایان داد. در گروه خودرویی ها نیز انتشار نامه هیأت مدیره ایران خودرو برای واگذاری بلوک بیش از ۳۰درصدی بانک پارسیان و آغاز آگهی این دارایی در هفته آینده قیمت این سهم را در بالاترین دامنه نوسان قیمتی هماهنگ کرد.

اما با افزایش عرضه سهام از سوی معامله گران حقیقی و حقوقی نتوانست معاملات پرحجمی را به نمایش گذارد و روندی متعادل را تجربه کرد. نماد معاملاتی پتروشیمی خارک در کنار پارس پامچال و پتروشیمی فناوران تنها تک سهم های گروه پتروشیمی ها بودند که باوجود افزایش عرضه سهام از سوی سهامدار عمده حقوقی، همچنان با اقبال خریداران روبه رو بودند. در نماد گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو نیز اقبال خریداران اغلب حقیقی زمینه متعادل شدن قیمت این سهم را برای معامله گران این گروه فراهم کرد.

غلبه استراتژی انتظار در پی افزایش بی اعتمادی سهامداران

آنچه در بازار سهام مشهود بود این بود که با افزایش بی اعتمادی سهامداران به نظر می رسد اغلب معامله گران حرفه ای بازار فعلا تک سهم ها و شرکت های کوچک را برای نوسان گیری کوتاه مدت انتخاب کرده اند.

در حال حاضر ریسک های داخلی بورس آنچنان سهامداران را سرگرم کرده که کمتر کسی فرصت فکر کردن به متغیرهای بنیادی مانند حضور ترامپ و نرخ های جهانی و وقایع سیاسی را دارد. از سوی دیگر شرایط بورس به گونه ای است که به سختی برآیند سرمایه گذاری های سهامداران مثبت می شود. با این اوصاف سهامداران بورسی ترجیح می دهند نظاره گر معاملات بلوکی باشند و کمتر دست به خریدوفروش گسترده می زنند.

افت ۲ واحدی شاخص کل فرابورس

بازار اوراق با درآمد ثابت روز گذشته میزبان نقل وانتقال بیش از ۲میلیون ورقه به ارزش تقریبی ۲هزار و ۱۵۵ میلیارد ریال بود که ۷۵درصد از کل ارزش معاملات دیروز بازارهای فرابورس را در اختیار گرفت. در این بازار همچنین برای چندمین روز متوالی اسناد خزانه اسلامی مرحله نهم با ثبت بیشترین حجم و ارزش معاملات، صدرنشینی خود را حفظ کرد. در بازار اوراق با درآمد ثابت فرابورس همچنین روز گذشته شاهد گشایش نماد اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت با نماد  «سخا۱» با قیمت ۹۸۵هزار و ۵۰۰ ریال بودیم.

به منظور تسویه بخشی از بدهی های دولت به طلبکاران غیردولتی و تداوم جریان پرداخت های خزانه داری کل کشور دو سری اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت در نمادهای  «سخا۱» و  «سخا۲» از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر و در فرابورس پذیرش شده که سررسید آنها به ترتیب ۱۹ دی ماه و ۱۹ بهمن ماه سال جاری است.

بر این اساس دیروز شاهد گشایش نماد اخزا۱ با قیمت ۹۸۵ هزار و ۵۰۰ ریال بودیم که حجم معامله آن یک هزار و ۶۱۰ ورقه به ارزش بیش از یک میلیارد ریال بود. شاخص کل فرابورس نیز ۲۴ آذرماه در ادامه روند روز گذشته با دو واحد افت مواجه شد و به سطح ۸۶۵ واحد نزول کرد. نمادهای  «مارون» و  «ذوب» تا سقف ۱.۶ واحد تأثیر مثبت، مانع از افت بیشتر آیفکس شدند.

اما در مقابل نمادهای  «هرمز» و  «شاوان» به ترتیب از گروه های فلزات اساسی و پالایشی ها تا سقف ۱.۲ واحد اثر منفی بر شاخص گذاشتند. در مجموع نزدیک به ۲۳۲ میلیون ورقه به ارزش ۲هزار و ۸۷۵ میلیارد ریال در بازارهای پنج گانه فرابورس دست به دست شد که از این میزان، ۱۵۹ میلیون سهم به ارزش بیش از ۴۸۸ میلیارد ریال به بازار سهام تعلق گرفت.

همچنین نـقـل  وانـتقال های صورت گرفته در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه در ۱۳ هزار دفعه معاملاتی انجام گرفت. در جریان معاملات روز گذشته، نمادهای  «خفناور»،  «غفارس» و  «ارفع» تا ۳.۸ درصد بهترین عملکرد را از نظر رشد قیمت به نام خود ثبت کردند، درحالی که نمادهای  «میهن»،  «زنگان» و  «وگستر» با بیشترین افت قیمتی مواجه شدند.

در این میان نماد شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان با مبادله ۲۵ میلیون سهم به ارزش ۶۸ میلیارد ریال در صدر بازار سهام به لحاظ بالاترین حجم و ارزش ایستاد.

 

منبع:سایت فرصت امروز

نوشتن دیدگاه