بیشعوری فصل پنجم

شدت بیشعوری

 

” بیشعوری برای تمام فصول

در خیابان و در بیابان

چه در سنگر، چه در بندر”

از دیوان اشعار زندگی با بیشعورها

 

برای بررسی و شناخت دقیق بیشعوری فهرست کردن نشانه های فراوان این بیماری کافی نیست. به عنوان بیماری بیشعوری چنان قدرتی دارد که همه زندگی انسان را درگیر خود کند  و همه افراد در معرض ابتلاء را آلوده سازد. تا زمانی که این ویژگی مهم را خوب درک نکنیم نخواهیم توانست درمان عاقلانه برای آن بیابیم.

 

بهترین راه برای سر و کار داشتن با بی شعورهای تمام عیار آن است که تا حد امکان با آنها سرکار نداشت! اگر چنین چیزی ممکن نباشد “رفتار با بیشترین حد احتیاط” را باید در پیش گرفت.

اصلا به فکر این نباشید که این بیشعورها تحلیل بروند، پیر شوند و خود  خلع سلاح شوند. آن‌ها بنیه و استقامت وحشتناکی دارند. سردرد یا زخم معده نمی گیرند بلکه خود باعث این امراض می‌شوند. به نظر می رسد که روئین تنند. آدم های که درباره شان گفته می شود:”  خدا آنها را نمی‌خواهد و شیطان هم می ترسد که زیاد بهشان نزدیک شود” و بنابراین ما گیر شان افتاده ایم.

 

یک درجه تخفیف در بیشعورهای تمام عیار،  بیشعور های گَه گیرند. آنها می‌توانند همسایه ها و همکاران بسیار خوبی باشند و می دانند که چگونه با دست و دلبازی ، مهربانی و نجابت و کمک به دیگران رفتار کنند البته اگر بخواهند و به نفعشان باشد.بیشعوری آنها فقط وقتی که تحریک شود یا تحت استرس زیادی قرار بگیرند و ناگهان فوران می‌کند اما در سایر مواقع کامل مثل آدم‌های معمولی به نظر می رسند.

 

رام ترین نوع بیشعورها  بیشعور های آب زیر کاهند. البته منظور این نیست که این نوع بیشعورها کم خطر تر از بقیه  بیشعور هایند،  بلکه منظور این است که زیاد به چشم نمی آیند. بیشعور های آب زیر کاه با مشاهده واکنش جامعه به بی شعورهای تمام عیار ترجیح می‌دهند پشت نقابی از مهربانی و خونسردی پنهان شوند اما در عین حال همواره می‌دانند که چگونه این خنجره غلاف شده را به موقع بیرون بکشند و بدون اینکه هیچ کس تصورش را بکند کار خودشان را بکنند.

 

ممکن است یک نفر سالها بین بیشعورهای آب زیر کاه زندگی  کند  اما متوجه بیشعوری شان نشود بر حسب ظاهر شاید رئوف ،خونگرم، دست و دلباز و حتی پرهیزکار به نظر برسند.اما همه صفات در حقیقت بازی های  تمرین شده ای برای فریب و جلب اعتماد دیگران است و در پس این کارها آنها به همان ترفند های معمولی بیشعورها مشغولند.

بیشعور های آب زیر کاه معمولا به صورت منفعل- فعال عمل می کنند. آنها بیشترین آسیب شان را از طریق غفلت و تغافل وارد می کنند، به این صورت که طوری در کارهای معمولی و موظف شان دچار خطا میشوند که  زیانش به شما برسد از آن سو آنچنان برای شما دلسوزی می‌کنند که انگار  مادر ترزا هستند  با این تفاوت که هیچ کمکی نمی کنند.

 

بیشعور های آب زیر کار بر دو گونه کلی اند: خوشرو و ترشرو.

بیشعور بودن به سبک آب زیر کاه خوشرو، برای خودش هنری محسوب می شود. بیشعور های خوشرو معمولاً در اماکن روحانی یافت می شوند.

 

بیشعور آب زیر کار ترشرو،  به هر کسی که شاد تر ، موفق تر و با استعداد تر از خودشان باشد حسادت می ورزند. درنتیجه در پس ظاهر ملایم شان مثل  دیگی در حال جوشیدنند و از هیچ نوع نفاق و اختلاف افکنی رویگردان نیستند.در ظاهر همیشه به دنبال اتحاد فامیلی و دور هم جمع شدن خانواده اند اما در واقع به طرز روشمند و ماهرانه‌ای از همین فعالیت هایشان چنان در جهت سم پاشی و مسموم کردن فضای خانواده استفاده می کنند که برادر علیه خواهر ، پدر علیه فرزند و عمو علیه برادرزاده موضع بگیرد و همه با هم دشمنی بورزند.

 

بحث  درباره ی  شدت درجات بسیار مهم است زیرا تحقیقات نشان می دهد  وقتی که آدم های معمولی کلمه بیشعور را می‌شنوند فقط بیشعور تمام عیار به ذهنشان می‌آید. همین مسئله باعث می‌شود نتوانند بیشعورهای گَه گیر و آب زیرکاه را تشخیص بدهند و بشناسند. علاوه بر این ممکن است برخی از اشخاص به خاطر نادیده گرفتن پارامتر شدت بیشعوری نفهمند که خودشان هم بیشعورند. گیریم که تمام‌عیار نباشند.

 

درک این  واقعیت که تمامی بیشعورها روش ها و منش های مشابهی ندارند بسیار مهم است. اهداف آنها و ساختار کلی شخصیتشان مشابه هم است اما ممکن است ابزارها و روشهای رسیدن به هدفشان به کلی با هم متفاوت باشد.

 

شاید این نکات به نظر مهم نیاید اما اگر نتوانید بیشعورها را  دسته بندی کنیم هرگز نخواهیم توانست به درمان درست و ریشه‌ی آنها بپردازیم.

 

تمرین ها:

1- شما چه نوع بیشعوری هستید؟

2- آیا تا به حال از دست یک بیشعور تمام عیار ذله شده اید؟

 

 

کتاب بيشعوري-نويسنده خاوير کرمنت-مترجم محمود فرجامی-انتشارات تيسا-خلاصه شده توسط مريم درياگرد

نوشتن دیدگاه