خودفریبی فصل هفتم

انسان یا شئ

باد گفت: “میخواهم به این نتیجه برسم که انسان یک کار را به دو روش می تواند انجام دهد.”

حالا بیا به لو برگردیم.بنظرت رفتاری را که در یک جلسه عمومی در مقابل همکارانم با من کرد، چه ویژگی داشت؟ منظورم پس گرفتن مسئولیتی را که انجام نداده بودم است و حتی ناراحت کننده تر از آن، سوالش ، که آیا من دوباره مایوسش خواهم کرد را چگونه ارزیابی می کنی؟ به نظر تو رفتار لو با من ملایم ، یا سختگیرانه بود؟

“سختگیرانه بوده و حتی شاید بیش از حد واندازه، سخت گیرانه بوده است.”

“بله سختگیرانه بود، اما در همان حال که با من برخورد داشت، او درون کوزه بود و یا بیرون از آن؟

“بیرون کوزه…زیاد مطمئن نبودم.”

باد همچنان که بسوی صندلی اش که در مقابل من قرار داشت می آمد گفت “پس میبینی که به دو شکل می توان سختگیر بود، من می توانم سختگیر باشم و در همان حال یا بیرون کوزه باشم و یا در درون آن.باید متوجه باشیم که تفاوت در رفتار نیست که اهمیت دارد ، بلکه در نوع بودن من است ، وقتی رفتاری از من سر میزند، چه سختگیر و چه ملایم.

“به عبارت دیگر، اگر من بیرون از کوزه باشم، طبیعتا دیگران را به صورت انسان میبینم نه یک  شی میبینم.”

“درسته.”

حالا به من بگو ، آیا رفتاری که یک شخص به آن نیاز دارد همیشه رفتار ملایم است؟

“مسلما که نه.گاهی نیز رفتار سختگیرانه ای که در ضمن انگیزه ساز هم باشد، لازم است.”

“مهم این است که شخصی که گیرنده پیام است در مورد شما این باور را داشته باشد که او را در وهله اول به چشم یک انسان میبینید.”

باد گفت: “بنابراین ما می توانیم سختگیر باشیم ، اما همزمان آن فرد را به تلاش ، کارآیی و تعهد بیشتر تشویق کنیم و دقیقا بر خلاف آن میتوانیم، شخص را با سختگیری هایمان به سمت مقاومت منفی و دلزدگی از کار سوق دهیم.تمامی این اتفاقات تنها به این بستگی دارد که نگاهمان از درون و یا بیرون کوزه باشد.

آن نکته ای که در مقدار تاثیر ما  بر دیگران تعیین کننده است، عمیق تر از رفتار صرف است.و آن در داخل و یا خارج از کوزه بودن است.متاسفانه زمانیکه در درون کوزه هستیم تصویر ما از واقعیت ، تصویری غلط و مخدوش است که نه خودمان و نه دیگران را بطور آشکار ، روشن و واضح نمیبینیم.این همان خودفریبی است که می تواند برای ما و اطرافیان مان مشکل ساز شود.

 

پایان فصل هفتم

 

 

منبع:کتاب خودفريبي-ترجمه: زاهد شيخ الاسلامي-پياده سازي و ويرايش: رامبد لطفي-خلاصه توسط مريم درياگرد-تيم ترجمه مدرسه موفقيت

 

نوشتن دیدگاه