دروغ بزرگی که در حال نابود کردن اعتماد به نفس شماست

یک توانایی واقعاً فوق‌العاده در زندگی هر انسانی وجود دارد که شاید بتوان از آن تحت عنوان به حداکثر رساندن قوت‌ها و استفاده از آنها در زمان‌های مورد نیاز نام برد. این توانایی نه تنها شما را در موقعیتی بهتر و موفق‌تر قرار می‌دهد، بلکه همواره موجب می‌شود تا با کار کردن در محدوده استعدادهای خودتان احساس داشتن انرژی بیشتری داشته باشید.
از کار گرفته تا روابط بین فردی تا سرگرمی‌های خلاقانه و روزانه، تقویت استعدادها و نقاط قوت یک تاکتیک فوق‌العاده برای کسب موفقیت است.
اما با این وجود، در طرف دیگر سکه، رد کردن و بی توجهی به نقاط ضعف خودتان هم موجب عقب نگاه داشته شدن شما می‌شود.
تاکنون چند بار اتفاق افتاده که با خود زیر لب تکرار کرده باشید “تو این زمینه خوب نیستم!”؟ خواه این زمینه کار با یک نرم افزار تحلیلی، کارآفرینی، نقاشی، اسکی روی آب یا حتی سخنرانی در برابر یک جمع باشد، با فرض اینکه شما در یک زمینه خیلی قوی نباشید یا توان کافی نداشته باشید و در نتیجه این باور از آن دوری کنید، خود تبدیل به دستورالعملی برای ایجاد نارضایتی در وجود شما می‌شود.

به اعتقاد پرفسور کارولین دوئِک که از اساتید مشهور و به نام روانشناسی دانشگاه استنفورد هستند، موفق ترین انسان‌ها در زندگی باور دارند که هر چیزی قابل توسعه و رشد پیدا کردن است. آنها از یک ذهنیت رشد و ترقی مستمر برخوردار هستند که اثبات شده این باور همبستگی مستقیم با اعتماد به نفس دارد، چرا که چالش‌های روزمره زندگی همواره با مثبت‌گرایی برآورده شده و موجب ترقی می‌شوند.
باور داشتن به ساکن و بدون حرکت بودن استعدادها، مهارت‌ها و توانایی‌های شما چیزی جز یک دروغ بزرگ به خودتان نیست.
خیلی ساده باید گفت که شما نیاز به یک برنامه‌ریزی برای ذهن و مغز خود دارید، به این معنا که به این باور برسید شما مطمئنا قادر به بهتر شدن و رشد و ترقی کردن در هر زمینه‌ای هستید که برای آن انرژی صرف کنید و توان ذهنی خود را بر روی آن متمرکز سازید. دستیابی به مهارت‌های جدید به شما کمک می‌کند تا میزان کارآمدی خودتان را افزایش دهید و فرصت‌های جدیدی را برای خودتان رقم بزنید.

به منظور ایجاد یک ذهنیت رشد و ارتقاء اعتماد به نفس خودتان توصیه می‌کنیم با روش‌های زیر آغاز کنید:

1- اول ببینید در چه زمینه‌هایی دارای مهارت‌های ذاتی یا از پیش تعیین شده هستید.
باید ببینید در حواشی زندگی خود دارای چه جایگاهی هستید؟ نسبت به چه مواردی دارای کشش و علاقه هستید اما خودتان را قانع کرده‌اید که در آن زمینه‌ها توانایی ندارید.
شناسایی این نقاط قوت و توانایی اولین قدم در ایجاد یک برنامه عملیاتی به منظور رشد و ارتقاء آنهاست. سعی کنید همه آنهایی را که تصور می‌کردید در آن زمینه‌ها توانایی ندارید، بر روی یک برگه کاغذ فهرست کنید. یک یا دو موردی را از بین آنها انتخاب کنید که همیشه دوست داشتید در آن زمینه‌ها وضعیت بهتری داشته باشید و دقیقاً همین موارد مشخص شده، آنهایی هستند که انرژی خود را بر روی آنها متمرکز کنید.

2- میزان تلاش و رشد و ترقی خود را اندازه‌گیری کنید.
هیچ کس به یکباره از خواب بیدار نشده و ببیند که بهترین ژیمناست دنیاست و نیز هیچ کس تنها با نفس عمیق کشیدن بهترین سخنران روی زمین نشده است. هر کس که توانایی قابل توجهی در یک زمینه دارد، مطمئناً در دوره‌ای در آن زمینه انرژی و زمان قابل توجهی را صرف کرده است.
هر چیزی در درون شما با تلاش و کوشش بهتر و بهتر می‌شود. اگر وضعیت آن را دنبال کنید و بطور دقیق اندازه‌گیری کنید که ابتدا در کجا قرار داشتید و اکنون چه پیشرفتی کرده‌اید، مطمئناً انرژی و جرأت بیشتری برای ادامه مسیر پیدا می‌کنید.

3- آگاه باشید که همیشه یک عمل و عکس العملی وجود دارد.
هر کس کاری را انجام می‌دهد که در واقع در بطن وجود خود احساس خوب نبودن یا ضعف داشتن در آن زمینه را دارد، به نوعی با رنج و ناراحتی ناشی از عمل مواجه است. می‌پرسید بزرگان چطور؟ آنها هم به هر حال با این رنج و ناراحتی روبرو هستند. رشد می‌کنند و علیرغم احساس کردن رنج و سختی باز هم آن را ادامه داده و می‌دهند.
داشتن ذهنیتی مبتنی بر رشد و ترقی موجب حفظ شما در مسیر حرکت رو به جلو و مانع از عقب افتادن شما می‌گردد. عمل کردن کلید دانستن این موضوع است که شما در نهایت بالاخره به سطحی که خواهان رسیدن به آن هستید، می‌رسید.
هرگاه احساس کردید که نسبت به عدم توانایی خود در یک حوزه خاص قانع شده‌اید، راهکارهای مطرح شده در بالا را به یاد بیاورید. داشتن یک ذهنیت مبتنی بر رشد به شما این موضوع را یادآوری می‌کند که شما بد یا بی‌کیفیت نیستید، بلکه فقط بی‌تجربه هستید و بی‌دلیل به خودتان سخت می‌گیرید.
اگر چیزی وجود دارد که از ته دل خواهان تجربه کردن آن، خلق آن یا استاد شدن در آن زمینه هستید، اجازه ندهید تنها چند تلاش بدساخت شما را از این کار دلسرد کند. شما ایستا و ساکن نیستید. شما راکد و بدون حرکت نیستید. شما خاموش نیستید. شما در آن زمینه خاص بی استعداد نیستید. فقط آنقدر قوی نشده‌اید که بتوانید یک قدم بالاتر بروید و رشد کنید. باید به شدت ایمان و اعتقاد داشته باشید که می‌توانید و مطمئن باشید که خواهید تنوانست.

 

مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه