راهکارهایی برای گسترش رابطه های کاری

برقراری ارتباطات در دنیای امروز بسیار حائز اهمیت است، حتی اگر به این اندازه هم مهم نباشد در کسب وکارهای حال حاضر بسیار مورد توجه قرار دارد.

 
باید تلاش کنید تا شبکه ای از ارتباطات تجاری بسازید. این شبکه باید متشکل از مشتری ها و فروشنده های بالقوه باشد، کسانی که به کسب وکارتان سود می رسانند. در عین حال به جای اینکه به تعداد افرادی که با آنها در ارتباط هستید بیندیشید، روی ارتباطات تجاری ارزشمند تمرکز کنید.
روش هایی وجود دارد که می توانید به تعداد قابل قبولی از ارتباطات دست یابید و در عین حال نیز کیفیت این رابطه ها نزول پیدا نکند، زیرا همواره کیفیت بر کمیت ارجحیت دارد و تاثیری را که ممکن است یک رابطه مناسب و ارزشمند داشته باشد شاید نتوانید در چندین ارتباط تجاری پیدا کنید. با توجه به این راهکارها می توانید به هدفی که در زمینه گسترش ارتباطات کاری تان دارید، دست پیدا کنید.
 
استفاده از استراتژی های آنلاین
دنیای اینترنت امروزه در بسیاری از کسب وکارها جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. از این ابزار می توان در زمینه های مختلف از معرفی شرکت، محصولات و برند گرفته تا تبلیغات، مشتری یابی و در نهایت گسترش ارتباطات استفاده کرد. برقراری ارتباط هم در وب سایت تان و هم در شبکه های اجتماعی کسب وکارتان، منابعی ارزشمند برای گسترش دادن و نیرومندتر کردن هرچه بیشتر روابط کاری تان خواهند بود.
 
وب سایت تان باید قابلیتی داشته باشد تا به وسیله آن بازدیدکنندگان بتوانند با شرکت شما در ارتباط بوده و حتی فرم هایی در قالب پرسشنامه نیز می تواند در این زمینه موثر باشد. همچنین می توانید ایمیل هایی را به صورت خبرنامه به رابط های تجاری احتمالی تان ارسال کنید.
 
انجام چنین کاری می تواند به معرفی شما به عنوان یک مدیر کاربلد و متفکر در صنعت تان کمک کند. با چنین روشی این افراد شما را دنبال خواهند کرد و همین مسئله برقراری ارتباط را آسان تر می کند. در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، لینکداین و… افرادی را پیدا و با آنها ارتباط برقرار کنید که می توانند ارزشی را به کسب وکارتان بیفزایند. مطمئن شوید که برای پاسخگویی به پرسش ها و نیازهای این افراد در دسترس خواهید بود، از این رو شبکه اجتماعی کسب وکارتان را از شبکه شخصی تان جدا کنید.
 
استراتژی آنلاین برای برقراری ارتباط سکوی پرتابی خواهد بود برای مرحله بعدی یعنی ملاقات حضوری با افرادی که قصد دارید با آنها رابطه تجاری برقرار کنید. بنابراین اگر به فکر گسترش روابط کاری تان افتاده اید یا قصد دارید هرچه بیشتر این رابطه ها را نیرومند و موثر سازید، این ابزار قدرتمند را دست کم نگیرید و نهایت استفاده را از آن ببرید. اینترنت ابزاری برای شناساندن هرچه بیشتر کسب وکارتان به سایر کسب وکارها و همچنین مدیران و مسئولان صنعتی است که در آن فعالیت دارید.
 
برقراری ارتباط حضوری
وقتی مرحله اول یعنی برقراری ارتباط آنلاین برای گسترش و نیرومندتر کردن ارتباطات تان را پشت سر گذاشتید، قدم در مرحله بعدی یعنی ملاقات به صورت حضوری خواهید گذاشت. مجله کارآفرینی Entrepreneur Magazine  در این زمینه بیان می کند با وجود قدرتی که اینترنت دارد، اما هیچ چیز قابل مقایسه با ملاقات حضوری نیست.
 
وقتی به شخصه با فردی که قرار است با او ارتباط تجاری برقرار کنید، جلسه ای را داشته باشید، می توانید بیشتر آن شخص را مورد بررسی قرار داده و بهتر تصمیم بگیرید، همچنین یادداشت هایی را از ظرافت هایی مثل زبان بدن و لحن صدا بردارید و به درجه بالاتر یعنی تعاملی دست یابید که فقط با گفت وگوی حضوری امکان پذیر خواهد بود.
 
وقتی به یک سفر آنلاین برای پیدا کردن یک ارتباط جدید تجاری در همان شهری که خودتان هستید، قدم می گذارید، حتما تقاضای یک جلسه حضوری به صرف قهوه یا ناهار بدهید. پس از آن است که می توانید در این باره که شرکت تان چگونه می تواند برای شخص دیگری مفید واقع شود یا فرد مقابل در چه زمینه ای می تواند برای کسب وکار شما موثر باشد، به گفت وگو بنشینید.
 
وقتی هم این جلسه به پایان می رسد، همیشه کارت  مربوط به کسب وکارتان را رد و بدل کنید و پس از آن با تلفن یا ایمیل از فرد موردنظر به این دلیل که دعوت تان را قبول کرده، تشکر کنید. در نهایت باید اگر امکانش هست از آنها بخواهید که قرار ملاقات دیگری را در مکان و زمان مناسب تری برگزار کنید.
همیشه نام افرادی را که به شخصه با آنها ملاقات می کنید وارد سیستم کرده و نکاتی را درباره ارزشی که آنها می توانند به کسب وکارتان بیفزایند، یادداشت کنید. از امکاناتی که یک ملاقات حضوری و رودررو در اختیارتان قرار می دهد به نحو احسنت استفاده کنید. این ملاقات ها در نهایت می توانند روابط کاری ماندگاری را به وجود بیاورند که به نفع هر دو طرف باشد و منافع شما و طرف مقابل تان را تامین کند.
 
 
شرکت در مجامع و نمایشگاه ها
نمایشگاه ها و مجمع های صنعتی فرصتی بی نظیر برای برقراری ارتباط تجاری است، زیرا در مکانی مشترک با صدها شاید هزاران نفر از افرادی که همفکرتان هستند و در صنعت شما فعالیت دارند یا به آن علاقه دارند، قرار می گیرید. همانطور که از طریق اینترنت با یک سری افراد ارتباط برقرار کردید و سپس با آنها ملاقات حضوری داشتید، با این افراد نیز قرارهای ملاقاتی را هماهنگ کنید.
 
مهم ترین بخش گسترش ارتباطات تجاری در یک نمایشگاه غرفه کسب وکارتان در آنجاست. این غرفه باید اختصاصی شود تا معرف کسب وکارتان باشد و تا حد امکان این مکان را جذاب و موردتوجه کنید تا نظر اکثر کسانی را که در این نمایشگاه حضور دارند به لوگوی شرکت تان معطوف سازید. دفترچه ای از اطلاعات کسب وکارتان باید در دسترس باشد تا افراد حاضر در نمایشگاه بتوانند با تجارت تان آشنا شوند.
 
یک نفر باید تمام مدت در غرفه تان باشد تا پاسخگوی پرسش ها باشد و و کارت های شرکت تان را در اختیار دیگران قرار دهد و از صاحبان کسب وکارها کارت دریافت کند. همچنین اگر محصولی دارید که می توانید آن را به نمایش بگذارید، بهترین مکان همین جاست.
 
همچنین باید فردی را مامور کنید تا در بین راهروهای نمایشگاه قدم بزند و دنبال غرفه های متعلق به شرکت هایی باشد که شما مایلید با آنها ارتباط برقرار کنید. باید از آن شخص بخواهید که با افراد این غرفه ها گفت وگو کرده، کارت های شرکت را رد و بدل و هر اطلاعاتی که لازم است را جمع آوری کند.
در نهایت باید اطلاعات جمع آوری شده درباره افراد و شرکت هایی را که قصد دارید با آنها در ارتباط باشید وارد سیستم کنید. از طریق تماس تلفنی یا ایمیل از آنها تشکر کنید که با فرد موردنظرتان ارتباط برقرار کرده اند و اگر امکانش هست قرار ملاقات دیگری را تنظیم کنید. به این ترتیب می توانید روابط کاری تان را گسترش داده و افرادی مناسب برای تاثیرگذاری هرچه بهتر روی کسب وکارتان پیدا کنید.
 
با به کارگیری این راهکارها می توانید قدم های موثری در هرچه بهتر کردن روابط کاری تان بردارید و افرادی را که مناسب شما و کسب وکارتان هستند، پیدا کنید. به این ترتیب قانون عمل و عکس العمل در موردتان صدق خواهد کرد، یعنی پس از اینکه شرکت و شخص موردنظرتان را پیدا کردید، مزایایی متقابل از هر دو طرف وجود خواهد داشت؛ مزایایی که به هرچه بهتر شدن کسب وکارها می انجامد و فواید بسیاری را در پی خواهد داشت. دنیای امروز، دنیای ارتباطات است، به سادگی از کنار این جمله عبور نکنید تا تاثیر مثبتش را روی کسب وکارتان مشاهده کنید.
 
 
منبع سایت کسب و کار

نوشتن دیدگاه