روانشناسی بازاربورس

روانشناسی بازار و مالی – رفتاری علم جدیدی در حوزه مدیریت سرمایه گذاری می باشد که رفتارهای حقیقی سهام و اوراق بهادار موجود در بازار سرمایه را به مبانی رفتاری سرمایه گذاران نسبت می دهد. انسان همواره تحت تأثیر رفتار خود قرار می گیرد و تمایل دارد تا الگوهای رفتاری خود را مرتباً تکرار کند. بر همین اساس بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل اشتباهات رفتاری و روانشناسی که ریشه در احساسات آنان دارد، در معاملات خود در بازار سرمایه با شکست مواجه می‌شوند.

اگر سهامی را خریده‌اید و درگیر افت قیمت شده… یکی از دو کار زیر را می‌توانید انجام دهید. گزینه اول این است که سهام مربوطه را بفروشیم و خرید مجدد آن را به افت بیشتر قیمت‌ها موکول کنیم.
استراتژی دوم آن است که سهام مورد نظر را با سهام مشابه دیگری جایگزین کنیم. البته این مورد فقط زمانی عملی است که جایگزینی مناسبی در بازار مورد نظر وجود داشته باشد.
خرید سهام به دلیل پیروی از جو عمومی بازار یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که معمولا سرمایه‌گذاران آن را نمی‌پذیرند.

این رویکرد نادرست سه دلیل دارد که در زیر به آنها اشاره می‌‌کنیم:

1- کمبود تجربه در بازار یکی از دلایل عمده پیروی از جو بازار است و البته در این حالت (کم تجربگی) توقعی نیست که این اشتباه رایج را مرتکب نشویم.
2- انسان‌ها گرایش به تمرکز کوتاه‌مدت بر پدیده‌ها دارند و تمایل به پیروی از جمع مطابق با تمرکز کوتاه‌مدت بر پدیده‌ها است.
3- ما موجوداتی اجتماعی هستیم و اصولا تبعیت از جمع، رفتاری است اجتماعی و پیروی از آن نیز باعث احساس امنیت کاذب در افراد بوده و رفتاری است که جمع غالبا از خود نشان می‌دهد.
البته سه دلیل فوق نمی‌تواند توجیهی برای ادامه اشتباه «پیروی از جمع باشد.» پس بهتر است برای خلاصی از این اشتباه این واقعیت را به یاد داشته باشید که راه درست در سرمایه‌‌گذاری معمولا برخلاف درک حسی و نظر رایج جمع است!
اگر شما هم به این می‌اندیشید که با خرید تک‌سهم کنترل بیشتری روی سودآوری خود به‌ دست خواهید آورد، باید بدانید که با این کار تنها ریسک خود را به نحو سرسام‌آوری افزایش داده‌اید بدون آنکه لزوما بازدهی شما نسبت به شاخص بورس افزایش یابد!

 

مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه