سه قدم برای تبدیل کردن قوانین معاملاتی خود به عادات خوب

در بازارهای مالی، طمع گاهی به راحتی می تواند کنترل شما را به دست بگیرد. در سفر شما برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر همیشه سودآور، وسوسه از آن خود کردن آن چند واحد سود بیشتر می‌تواند بسیار غیر قابل مقاومت باشد. در نتیجه، گاهی اوقات ممکن است برخی از معاملات خود را علیرغم مطمئن نبودن از شرایط بازار، به خود و بازار تحمیل کنید.

در طی چند معامله ضرر ده متوالی، ناامیدی شما و نیاز به وارد شدن به معاملات بیشتر به منظور جبران پول و سرمایه از دست رفته خودتان می‌تواند موجب در هم شکستن تفکر منطقی شما شود. این روند فکری ممکن است در عمل برای شما کاملا منطقی و طبیعی هم باشد، چرا که ممکن است تصور کنید اگر وارد معامله‌ای نشوید، قادر به کسب درآمد هم نخواهید بود، تا اینجا کار قابل قبول است؟ یعنی در واقع به جای صبر کردن و انتظار کشیدن برای دیدن یک فرصت معاملاتی خوبی که در بازار شکل گرفته و در واقع اجازه دادن به بازار برای آمدن به سمت خودتان، شما . . . معامله ای را به بازار تحمیل می‌کنید.

خوشبختانه همیشه راهی برای غلبه کردن بر این وسوسه‌های نابود کننده وجود دارد و در واقع راه حل آن هم داشتن نظم و انضباط و تعهد در ابتدا کار است؛ اما بطور حتم در انتها از منافع حاصل از آن بهره‌مند می‌شوید. یکی از راه‌های غلبه بر وسوسه تحمیل کردن یک معامله به بازار تبدیل کردن قوانین معاملاتی خود به عادت‌های خودتان است.

دقیقا همانطور که مادر شما به شما یاد داد که لباس های کثیف خودتان را برای جلوگیری از شلوغ و بی نظم شدن اتاق خودتان در سبد لباسشویی قرار دهید، شما هم با تکرار آگاهانه یک عمل اقدام به شکل دادن عادت‌هایی در خودتان می‌کنید. خواه این کار با “نه” گفتن به خرید آن دونات دوم، رفتن به باشگاه ورزشی برای دو بار در هفته یا حتی چیزی به سادگی خوردن صبحانه در هر روز صبح باشد، عادات بطور کلی با تکرار حساب شده و سنجیده یک کار تا تبدیل شدن آن به بخشی از وجود شما صورت می‌پذیرد تا زمانی که دیگر نیازی به یادآوری آن قوانین نداشته باشید.

در معاملات خود در بازارهای مالی هم، آگاهانه وفادار ماندن به قوانین معاملاتی خودتان قدمی محکم در جهت شکل دادن به عادات معاملاتی خوب و سازنده است. پس از تمرین کردن دوباره و دوباره قوانین معاملاتی خودتان، شما بخوبی متوجه این موضوع می‌شوید که از کنترل بیشتری بر روند معاملات خودتان برخوردار شده‌اید. البته همچنان ممکن است از اضطراب و نگرانی نسبت به حرکت قیمت برخوردار باشید، اما بهتر از گذشته تصمیم‌های خودتان را کنترل خواهید کرد، چرا که به دلیل تمرین بیشتر استرس کمتری به خودتان وارد می‌کنید.

در ادامه این مطلب نکات کوچکی را برای شما مطرح می‌کنم که می‌تواند به شما در تبدیل کردن قوانین معاملاتی خودتان به عادات سازنده کمک کند:

1- فهرستی از این قوانین خودتان آماده کرده و آنها را مکتوب کنید
اولین کاری که باید انجام دهید تهیه لیستی از قوانین معاملاتی خودتان است. این قوانین چگونگی انجام معاملات توسط شما، اینکه در کجا وارد بازار می‌شوید، در کجا از بازار خارج می‌شوید و اینکه چقدر ریسک می‌کنید را تحت کنترل و فرمان خودش دارد. فقط داشتن این قوانین در ذهن و فکر خودتان کفایت نمی‌کند – بلکه باید این موارد را حتما و حتما بر روی کاغذ مکتوب کنید. مکتوب کردن این قوانین موجب محکم و قانونمند شدن و تقویت آنها می‌شود تا جائیکه همیشه به یاد داشته باشید که این قوانین شامل چه مواردی می‌شوند.

2- سناریو‌های مختلف را در رابطه با آینده معاملات خودتان در نظر داشته باشید
تصور کنید که یک معامله در این بازارها انجام داده‌اید و هنوز سود حاصل از آن را ذخیره نکرده و در عمل تکلیف سود و زیان آن مشخص نشده است. به تمامی سناریوهای ممکن حاصل از حرکت قیمت که ممکن است تا پیش از تعیین تکلیف سود و زیان خود داشته باشید، فکر کنید و تصور کنید که چگونه باید نسبت به هر یک از آنها عکس العمل نشان دهید. خودتان را در ذهن خودتان در این شرایط و در حالت پیروی کردن از قوانین وضع شده خودتان به تصویر بکشید. هر قدر بیشتر تمرین کنید و این فرایند را تکرار کنید، پیروی کردن از این قوانین برای شما طبیعی‌تر شده و موجب تبدیل شدن آنها به عاداتی عادی برای شما در معاملات واقعی می‌شود.

3- معاملات خودتان را مجدد مرور کرده و مورد بررسی قرار دهید
در پایان هر روز معاملاتی، زمانی را به مرور و بررسی و مجدد معاملات خود اختصاص دهید. از خودتان بپرسید، “آیا از تمامی قوانین معاملاتی خودم پیروی کردم؟” به خودتان نمره دهید و نمره منفی خود را نشانی بر ضعف‌های خود در نظر بگیرید. با مرور و بررسی روند معاملات خود، می‌توانید بخوبی ببینید که آیا قوانین شما اثربخش هستند و اینکه آیا واقعا از آنها تبعیت می‌کنید یا تنها خودتان را گول می‌زنید؟
همیشه به یاد داشته باشید که اتخاذ تصمیمات معاملاتی خوب با داشتن عادات معاملاتی خوب آغاز می‌شوند. تنها انجام دادن یک کار درست و خوب برای یک بار بصورت خودکار شما را تبدیل به یک معامله‌گر خوب نمی‌کند. بلکه تکرار مستمر هر عمل است که در تبدیل شدن شما به یک معامله‌گر خوب نقش عمده‌ای بر عهده دارد.
همچنان که ارسطو دانا و خردمند یکبار گفته بود: “ما همان چیزی هستیم که بارها و بارها آن را تکرار می کنیم. بنابراین، تعالی یک عمل نیست، بلکه یک عادت است.”

 

منبع: سایت babypips-تیم ترجمه مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه