شانزده کارآفرین موفق روز خود را چگونه آغاز می کنند؟

تصمیم‌های روزانه شما تبدیل به عادت‌هایی می‌شود که به شخصیت شما شکل می‌دهند. آیا زندگی شما، واقعاً همانطور است که آروزی داشتن آن را داشتید؟

این صحنه را تصور کنید، از خواب بیدار می‌شوید، به ساعت نگاه می‌کنید و با خود می‌گوید “هنوز صبح نشده” و 15 دقیقه دیگر می‌خوابید. دیگر چیزی متوجه نمی‌شوید و وقتی که چشم باز می‌کنید، می‌فهمید که 15 دقیقه تبدیل به 30 دقیقه شده است. فرصت لازم برای صرف صبحانه را از دست داده‌اید و مجبور می‌شوید برای صبحانه در حین رفتن به محل کار چیزی را تهیه کنید که مملوء از مواد مضر برای سلامتی شماست. دیر به سر کار خود می‌رسید و با استرس بسیار زیادی شروع به چک کردن ایمیل‌های خود می‌کنید.

اما در این مطلب من می‌خواهم خلاصه‌ای از چگونگی آغاز شدن صبح برای 16 کارآفرین موفق دنیا را برای شما شرح دهم تا از این طریق شما را به داشتن یک زندگی سالم‌تر و رسیدن به سطوحی از موفقیت که همیشه آرزوی آن را داشتید، سوق دهم.

پیش از هر چیز توجه به این نکته لازم و ضروری است که کارآفرینان موفق همگی یک عادت مشترک دارند و آن این است که آنها ارزش بسیار زیادی برای صبح ها قائل هستند و روال عادی و روتینی برای خود شکل داده اند که منجر به حداکثر شدن انرژی روزانه، اثربخشی و خلاقیت آنها در طی روز می‌شود.

1- ریچارد برانسون – Richard Branson – موسس گروه ویرجین


صبح‌های زود به شنا یا اسکی بر روی آب می‌پردازد، سپس یک صبحانه عالی و بسیار مقوی را برای خود تدارک می‌بیند.
شرکت ویرجین در سال 2015 ارزشی برابر با 5.1 میلیارد دلار داشت.
“من عادت دارم که هنگام شب پرده اتاقم را پایین نکشم و به همین دلیل صبح راس ساعت 5:45 دقیقه آفتاب با شدت تمام به داخل اتاق و چشمان من می‌تابد. صبح زود از خواب بیدار شدن را خیلی دوست دارم.”

2- وارن بافت – Warren Buffet – مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره برکشایر هاتاوی


وی طرفدار مطالعه 500 صفحه کتاب در هر روز است و اعتقاد دارد که اینگونه دانش همانند سود مرکب روی هم انباشته می‌شود؛ وی هنوز در خانه‌ای محقر که در حدود 40 سال پیش خریداری کرده است، زندگی می‌کند و هیچ فعالیتی بر روی شبکه‌های اجتماعی ندارد.
ارزش شرکت وی در حدود 66.7 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.
“بیست سال زمان لازم است که اعتباری شکل بگیرد و برای نابود کردن آن تنها 5 دقیقه زمان لازم است. اگر به همه امور اینچنین فکر کنید، مطمئنا همه کارها را به شکلی متفاوت انجام می‌دهید.”

3- استیو جابز – Steve Jobs – یکی از موسسین، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سابق شرکت اپل؛ سرمایه گذار اولیه و مدیرعامل شرکت پیکسار و موسس و مدیرعامل شرکت نِکست


وی صبح خود را با طرح یک پرسش صادقانه در آینه از خودش آغاز می‌کرد، وی همچنین از طرفداران ساده‌گرایی در تزئین خانه و حتی پوشاک خودش بود.
شرکت های راه اندازی وی تا زمان مرگ او ارزشی برابر با 10.2 میلیارد دلار داشتند.
“من هر روز صبح در آینه به خودم نگاه می‌کنم و از خودم می‌پرسم: اگر امروز آخرین روز زندگی من بود، آیا واقعاً باز هم کاری را که تصمیم به انجام دادن آن دارم، ادامه می‌دادم؛ و هر وقت که پاسخ من به این سوال برای چند روز متوالی یک “نه” بود، می‌دانستم که باید چیزی را تغییر می‌دادم.”

4- آریانا هافینگتون – Arianna Huffington – خبرنگار و کارآفرین


وی روز خودش را با 30 دقیقه مراقبه یا مدیتیشن آغاز می‌کند، البته پس از اینکه در شب گذشته خوابی آرام و لذت بخش را تجربه کرده است.
وی یکی از موسسین هافینگتن پست است که ارزشی برابر 50 میلیون دلار دارد.
“الان وقت خوابیدن و تجسم فتح قله‌های موفقیت در رویا است.”

5- بیل گیتس – Bill Gates – مشاور فناوری در مایکروسافت، یکی از روسای بنیاد بیل و ملیندا گیتس، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری کَسکِید و رئیس هیئت مدیره کوربیس


وی صبح خود را با ورزش کردن بر روی تردمیل به مدت یک ساعت و همزمان مشاهده فیلم‌های آموزشی آغاز می‌کند.
شرکت وی، یعنی مایکروسافت ارزشی برابر با 89.2 میلیارد دلار دارد.
“موفقیت یک معلم بسیار کثیف است، بطوری که موجب گمراه کردن مردم به فکر کردن به این موضوع می‌شود که آنها هرگز بازنده نخواهند بود.”

6- مارک زوکربرگ – Mark Zuckerberg – یکی از موسسین فیسبوک


صبح ها ساعت 8 ساعت بیدار می‌شود، مگر اینکه تمام طول شب گذشته را مشغول کار کردن بوده باشد، همچنین به منظور اجتناب از تصمیم گیری‌های بیشتر هر روز یک تی شرت ثابت را بر تن می‌کند.
شرکت فیسبوک که وی یکی از موسسین آن است در سال 2015 ارزشی معادل 35.7 میلیارد دلار داشت.
“من وجود دارم تا چیزی را بسازم که در بلند مدت موجودیت خودش را حفظ کند. هر چیزی غیر از آن موجب حواس پرتی است.”

7- اُپرا وینفرِی – Oprah Winfrey – میزبان و مجری در برنامه با عنوان اُپرا وینفرِی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت رسانه‌ای هارپو، نویسنده، رئیس هیئت مدیره، مدیرعامل و مدیر ارشد بازرگانی شبکه وینفرِی


وی روز خود را مراقبه آغاز می‌کند و سپس برای ورزش سراغ تردمیل می‌رود و پس از آن از صبحانه‌ای مقوی لذت می‌برد و خیلی زود و در اولین فرصت مشغول کار می‌شود تا جایی که می‌تواند هر روز صبح دو برنامه را ضبط کند.
شرکت اُپرا وینفرِی و مجله اُپرا که متعلق به وی است، ارزشی برابر با 3 میلیارد دلار دارد.
“نسبت به چیزهایی که در اختیار دارید، سپاسگزار باشید، تا نعمت‌های بیشتر و بهتری را بدست آورید. اگر بر روی چیزهایی که ندارید متمرکز شوید، هرگز به اندازه کافی بدست نخواهید آورد.”

8- ایلان ماسک – Elon Musk – مدیرعامل و مدیر ارشد فناوری SpaceX، مدیرعامل و طراح محصول در شرکت تسلا موتورز، رئیس هیئت مدیره SolarCity و همچنین یکی از روسای OpenAl


اغلب صبحانه استفاده نمی‌کند و ناهار خودش را با عجله هر چه تمام تر در بین جلسات اداری خودش صرف می‌کند و در طی روز یک یا دو نوبت به ورزش کردن می‌پردازد.
شرکت های تحت مدیریت وی مانند Paypal، SpaceX، تسلا موتورز و SpaceCity ارزشی معادل 13 میلیارد دلار دارند.
“همواره به این فکر کنید که چگونه می‌توانید عملکرد بهتری داشته باشید و خودتان را در این رابطه به پرسش بگیرید.”

9- ایندرا نویی – Indra Nooyi – رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت پپسی


هر روز صبح ساعت 4 صبح بیدار می‌شود و پس از انجام دادن کارهای روزمره، بلا استثناء پیش از ساعت 7 صبح در دفتر کار خودش حاضر می‌شود.
شرکت پپسی تحت مدیریت وی ارزشی برابر با 144 میلیارد دلار دارد.
“آنها اعتقاد دارند که خواب نعمتی است که خداوند در اختیار شما قرار داده است . . . اما این نعمتی است که هرگز به من اعطا نشده است.”

10- لُرد آلِن شوگر – Lord Sugar- کارآفرین، ستاره تلویزیونی، نویسنده و سیاستمدار


دوست دارد هر روز صبح 50 مایل دوچرخه سواری کند.
وی سهامدار باشگاه فوتبال تاتنهام هاتسپر و مجری برنامه تلویزیونی The Apprentice است که در مجموع ارزشی برابر با 2 میلیارد دلار دارند.
“اگر از کاری که انجام می‌دهید، لذت می برید، از وسعت دادن به شور و عشق خود ترس و واهمه ای نداشته باشید. لذت بردن یک امر واگیردار است.”

11- جف بزوس – Jeff Bezos – موسس، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل آمازون


8 ساعت در روز می‌خوابد، حتی یک کیسه خواب هم در دفتر کار خودش دارد، از شرکت کردن در جلسات رسمی در ابتدای روز خودداری می‌کند و در بعضی از روزها هم از هرگونه جلسات با برنامه‌ریزی قبلی اجتناب می‌کند که آن هم روزهای سه شنبه و پنج شنبه است.
شرکت آمازون که متعلق به وی است ارزشی بالغ بر 46.7 میلیارد دلار دارد.
“هر روز، روز اول(یک روز جدید) است.”

12- سرگئی برین – Sergey Brin – یکی از موسسین گوگل و هدایت کننده مرکز تحقیق و توسعه X از زیرمجموعه گوگل


با شدت بسیار زیاد ورزش می‌کند و دو مرتبه در روز چای سبز می‌نوشد تا اینگونه شانس ابتلا به پارکینسون را در خود کاهش دهد.
شرکت گوگل ارزشی برابر با 34.3 میلیارد دلار دارد.
“حل کردن مشکلات بزرگ خیلی ساده‌تر از حل کردن مشکلات ساده و کوچک است.”

13- جَک ما – Jack Ma – موسس و رئیس هیئت مدیره گروه علی بابا


روز خودش را با ورزش کردن آغاز می‌کند و مربی شخصی تای‌چی‌چوان وی در موارد ضروری همراه با وی سفر می‌کند؛ گاهی اوقات هم به عنوان یک خواننده راک در کنسرت‌هایی برای کارکنان خودش به ایفا نقش می‌پردازد.
شرکت گروه علی بابا که متعلق به وی است ارزشی برابر با 22.5 میلیارد دلار دارد.
“امروز روی سختی است، فردا بدتر خواهد بود و پس فردا مطمئناً روزی بسیار عالی خواهد بود.”

14- ماریسا مایر – Marissa Mayer – رئیس و مدیرعامل یاهو


حدود 4 تا 6 ساعت در طول شبانه روز می‌خوابد و به شدت بر کارآیی متمرکز است، چرا که اعتقاد دارد حتی اگر زمان دوش گرفتن خود را بصورت استراتژیک تعیین کنید، در هر هفته 130 ساعت کاری برای شما وجود دارد.”
شرکت یاهو ارزشی برابر با 300 میلیون دلار دارد.
“اگر بتوانید چیزی را پیدا کنید که عمیقاً و از ته دل به آن علاقمند باشید، اینکه یک زن باشید یا مرد هیچ اهمیتی ندارد. عشق و علاقه یک نیرویی خنثی از لحاظ جنسیت است.”

15- توری بِرچ – Tory Burch – طراح مد، رئیس هیئت مدیره، مدیر عامل و طراح در شرکت توری بِرچ


هر روز صبح راس ساعت 5:45 از خواب بیدار می‌شود و پس از آن سه پسر خودش را از خواب بیدار می‌کند و به مدت 45 دقیقه به ورزش کردن می‌پردازد.
شرکت توری بِرچ متعلق به وی ارزشی برابر با 10.1 میلیارد دلار دارد.
“اگر شما را به ترس نمی‌اندازد، پس شاید رویای بزرگی در ذهن ندارید.”

16- جک دورسی – Jack Dorsey – مدیرعامل شرکت Square، مدیر عامل توئیتر، برنامه نویس و کارآفرین


هر روز ساعت 5:30 صبح برای مراقبه و مدیتیشن از خواب بیدار می‌شود و پس از آن چند مایل می‌دود.
شرکت توئیتر و Square تحت مدیریت وی ارزشی بالغ بر 2.3 میلیارد دلار دارند.
“تنها راه انجام دادن این کار بسیار منظم بودن و داشتن تمرین و سابقه بسیار زیاد است.”

 

تیم ترجمه مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه