شما پتانسیل خیلی بالایی دارید

چطور می‌توان ممکن را به محتمل تبدیل کرد؟
طولانی‌ترین دنباله از اعداد که یک نفر قادر به یاد داشتن آن است شامل چه تعداد عدد می‌شود؟ قد یک انسان چقدر می‌تواند رشد کند؟ یک فرد حداکثر چند سال می‌تواند زنده بماند؟ گینس، کتاب رکوردهای دنیا پر است از ترین ها در هر زمینه‌ای هر ساله در چاپ جدید خودش خود بزرگترین ظرفیت‌های دست یافته توسط انسان را فهرست می‌کند. اما این رکوردها، با فسیل هیچ فرقی ندارند؛ چرا که در مورد چیزی صحبت می‌کنند که تاکنون انجام شده است، نه چیزهایی که می‌تواند انجام شود، به همین دلیل است که بطور مرتب باید بروزرسانی شوند. رکوردها همواره شکسته می‌شوند، بنابراین همواره قدیمی و قدیمی‌تر می‌شوند.

در این رابطه پیشنهاد می‌کنم به نمونه دونده بریتانیایی نیمه استقامتی، راجر بنیستر، توجه کنید. در دهه 1950 میلادی، کارشناسان به این نتیجه رسیده بودند که بدن انسان قادر به دویدن 1 مایل (1.6 کیلومتر) در کمتر از 4 دقیقه نیست. سپس این بنیستر بود که پا به عرصه گذاشت و در سال 1954 این حقیقت را ثابت کرد که این مهم در 3:54.4 ثانیه ممکن است. زمانی که بنیستر، این قهرمان افسانه‌ای آن دوران این رکورد را شکست، هر ساله دونده‌های دیگری بودند که در تلاش‌های خود این زمان را کم می‌کردند و هر یک زودتر ار دیگری این مسافت را می‌دوید. تا جایی که اولین رقیب او که همزمان با وی برای شکستن این رکورد تلاش می‌کرد، تنها پس از 54 روز توانست زمان 3:57 ثانیه را برای طی کردن این مسافت ثبت کند. اما امروز بدن انسان پتانسیل دویدن این مسافت را در چند دقیقه دارد؟ اگر صادقانه بخواهیم اظهار نظر کنیم، باید بگوئیم که هنوز پاسخی قطعی برای این پرسش تعیین نشده است. به همین دلیل است که هر دوره در زمان مسابقات المپیک، نفس‌ها در سینه حبس می‌شوند و منتظر نتایج این مسابقات هستیم.

ما هرگز توانایی بالقوه بسیار زیاد مغز خود برای رشد کردن و تغییر شرایط را ندانسته و نمی‌دانیم. تنها چیزی که می‌دانیم، این است که چنین تغییری ممکن است. پس در نوبت بعدی که احساس ناامیدی و به چالش کشیده شدن داشتید، این موضوع را فراموش نکنید؛ اینکه تنها چون پیش از این کسی موفق به انجام آن نشده، به این معنا نیست که پس از این هم کسی قادر به انجام دادن آن نیست.

 

تیم ترجمه مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه