فصل  بیستم: ازدواج با آدم بیشعور

 

” وقتی فهمیدم عشق از زندگی مان بیرون رفته که دیگر سیگارش را در هنگام بوسیدن من از لب بر نمی داشت”

ماری جین، همسر یک بیشعور

شاید هیچ چیز در زندگی از این تکان دهنده تر نباشد که روزی از خواب برخیزیم  و در یابیم که یک آدم بیشعور توی رختخوابمان هست!

روش هایی که برای سر و کار داشتن با همکار یا دوست بیشعور به کار میرود برای همسر بیشعور کاربردی ندارد. پس چه کارهایی میتوان کرد؟

 

یاد گرفتن زندگی مشترک با آدم بیشعور:تنها راه حل همین است و البته این کار ممکن نیست مگر اینکه چند نکته را در ذهن داشته باشید :

 

  1. قبول کنید که نمی توانید به زندگی ایده آل دست یابید؛ شاید دفعه بعد. هرچه زودتر انتظار هایتان  از زندگی زناشویی را پایین بیاورد به نفع خودتان است. این کار به ویژه کمک می‌کند از یادآوری این مطلب افسرده کننده که فقط شما بودید که این بیشعور را به همسری انتخاب کردید خلاص شوید.

 

  1. اگر هنوز افسرده هستید انتظار ها را باز هم پایین تر بیاورید. آنقدر پایین که حتی از ازدواج با یک آدم بیشعور خوشحال هم باشید. به چیزهای  خوبی فکر کنید که می‌توانستند طور دیگری باشند.

 

  1. یاد بگیرید که به خاطر وراجی کردن یا برج زهرمار بودن او جوش نزنید و برای سرکوب کردن کامل احساسات و کمبود محبت خودتان خودخوری نکنید.فقط یاد بگیرید که بیخیال باشید.

 

  1. جای گزین ها را با احتیاط آزمایش کنید. از میان کسانی که آنها هم همسران بیشعوری دارند دوستانی انتخاب کنید. به این ترتیب همدردانی پیدا می‌کنید که می‌توانید با آنها دردودل کنید و کمبودهای  عاطفی و غیره تان را جبران کنید.

 

  1. تا آنجا که ممکن است با همسرتان مهربان باشید و مدارا کنید. این کار باعث کاهش قابل ملاحظه  اصطکاک ها و آسیب هایی که تا کنون داشته اید می شود.

 

  1. اگر همسرتان بگونه‌ای است که خوشی ها را تحمل نمی‌کند و اصرار به دعوا و مرافعه دارد، در این صورت با یک بیشعور معمولی ازدواج نکرده اید ،بلکه با یک بیشعور تمام‌عیار ازدواج کرده اید. در چنین موقعیتی راه حل آن است که به او کمک کنید تا راه هایی برای تخلیه مازادخشم و عصبانیت خود پیدا کند.تشویقش کنید که به کلاس های آموزش جنگ چریکی و دفاع شخصی  برود. خودتان هم حتما کاراته یاد بگیرید.

 

تمرین ها

  1. در میان خویشان و آشنایان تان چند تا ازدواج بد فرجام می توانید بشمارید؟ مشکل آنها ناسازگاری بوده یا بیشعوری؟
  2. چند تا ازدواج ناموفق داشته اید؟ چرا هی ازدواج می کنید؟

 

کتاب بیشعوری-نویسنده خاویر کرمنت-مترجم محمود فرجامی-انتشارات تیسا-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

نوشتن دیدگاه