فصل بیست و یکم: بیشعور مادرزاد

 

” وقتی پیش از خوردن صبحانه اش،گربه را خفه کرد فهمیدم روزگارم سیاه است”.

جین، مادر یک بیشعور ۴ ساله

 

بعضی از بچه ها بدجنس و خرابکار به دنیا می آیند:.آنها:

 

-از شکنجه دادن حشرات و حیوانات کوچک لذت می برند؛

بچه های کوچکتر از خودشان را کتک میزنند؛

جواب پدر و مادرشان را با بی ادبی میدهند؛

روزا خوبشان آن روزی است که جایی را خراب کنند؛

خلاصه آنکه بیشعور به دنیا می آیند؛ بچه های بیشعور و والدین  با شعور.

 

خانم کاساندرا تایت گات، مبدع نهضت جنجالی اما بسیار مفید ( همینه که هست) برای بچه های سرتق.

 

این روش، راهکار مفیدی است برای پدرو مادرهای با شعور تا بتواند بچه های بیشعور شان را کنترل کنند و بر اصول زیر مبتنی است:

 1. تقصیر شما نیست که بچه های تان فاسدند،مگر آنکه واقعاً شما آنها را  فاسد کرده باشید. همچنین وظیفه شما نیست که آسایش خودتان را فدای آسایش آنها کنید. فقط اعتدال داشته باشید و در اعتدال تان ثابت قدم باشید. منظور از اعتدال همان چیزی است که هر عقل سلیمی می فهمد.

 

 1. هر وقت بچه هایتان گریه و زاری کردند نگاه کنید ببینید آسیب و جراحتی دیده اند یا نه.اگر نه، بگویید خفه شوند و اینقدر  ونگ نزنند.خوششان نمی آید که نیاید، ( همینه که هست).

 

 1. اگر بچه هایتان از حد خود خارج شدند و خودخواهی و وظیفه نشناسی شان غیرقابل تحمل شد، از خانه بیرون نشان کنید. به آنها بگویید که باید خانه را ترک کنند تا بفهمند که یک من ماست چقدر کره دارد. هر فرزند خودخواهی از رفتار شما در خانه خوشش نمی آید باید بداند ( همینه که هست!) ( بچه های کوچک از این قاعده مستثنا هستند).

 

 1. هر وقت دیدید که بچه هایتان دارند با کبریت و کوکتل مولوتوف  دست ساز بازی می کنند در حالی که به ریش شما میخندند، پلیس را خبر کنید. چند شب ماندن در بازداشتگاه باعث می شود که قدر خانه را بدانند. اگه از رفتار پلیس و شرایط بازداشتگاه شکایت داشتند بگویید ( همینه که هست).

 

 1. از بچه های بالاتر از 6 سال بخواهید که در کارهای خانه همکاری کنند.هیچ وقت برای داشتن وجدان کاری و حس مسئولیت زود نیست.  (می خوام، نمیخوام) هم نداریم، (همینه که هست).

 

 1. اصولا تلویزیون نقش برجسته ای در بیشعور کردن بچه ها دارد. پرتاب تلویزیون از پنجره به بیرون، برای تربیت بهتر فرزندان توصیه می شود، چون ( همینه که هست).

 

 1. در مورد کارهای خانه مقررات و محدودیت های شدیدی  وضع کنید. اگر از زیر کار دررفتند، تماشای تلویزیون را ممنوع کنید یا مجبورشان کنید که یک شب به یکی از  تصنیف های قرن بوقی درباره فضیلت ادب و وظیفه شناسی برای جوان ها گوش کنند اگر شکایت کردن بگویید: ( همینه که هست).

 

 1. چند ضربه کنترل شده به کپل بچه ها نه تنها خطرناک نیست، بلکه می تواند از خطر دچار شدن قریب الوقوع جامعه به یک آدم بیشعور جلوگیری کند.اگر گریه کرد و گفت دردش گرفته فقط بگویید: ( همینه که هست).

 

 1. اگر در میان وسایلش کوکائین، کلت، کاندوم و هر کاف غیر مجاز دیگری یافت شد، همه را برای خودتان بردارید و دو روز تمام فقط به او آب و نان بدهید  بخورد. اگر اعتراض کرد بگویید (همینه که هست).

 

با عمل به این برنامه به یکی از دو هدف می رسید: یا بچه های تان میفهمند که باید در رفتار و کردارشان تجدید نظر کنند و بچه های باشعوری شوند یا باعث می شود که شما را ترک کنند.در هر دو صورت برنده شمایید!

 

تمرین ها

 1. به نظر شما بچه ها در چه سنی بالغ می شوند و از عهده خودشان برمی آیند؟۲۱ سالگی؟ ۱۸ سالگی؟ ۱۲ سالگی؟ از همان زمانی که با شما  دهن به دهن میشوند؟
 2. آیا امروز بچه هایتان را تنبیه کرده اید؟

 

کتاب بيشعوري-نويسنده خاوير کرمنت-مترجم محمود فرجامي-انتشارات تيسا-خلاصه شده توسط مريم درياگرد

نوشتن دیدگاه