قدرت ذهنی، شما را تبدیل به موجودی توقف ناپذیر می کند – اما چگونه؟ قسمت دوم

چرا شما به قدرت ذهنی نیاز دارید؟
شخصی را تصور کنید که دارای قدرت ذهنی فوق‌العاده زیادی است. چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟ مردم قهرمان‌های ورزشی یا افسران نیروی دریایی ارتش را اغلب به عنوان افرادی با بالاترین سطح انعطاف پذیری تصور می‌کنند، اما لزوماً برای داشتن یک قدرت ذهنی نیاز به داشتن چنین ویژگی‌هایی در این سطح نیستیم.
اینکه مسئولیت رهبری یک شرکت بزرگ را بر عهده داشته باشید، یا اینکه فقط و فقط بخواهید به عنوان یک پدر یا مادر نقش آفرینی کنید، ساختن و قوی کردن قوای ذهنی خودتان می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف خودتان کمک کند. زمانی که از نظر ذهنی در شرایط خوبی قرار داشته باشید، تبدیل به بهترین نسخه خودتان می‌شوید.

ایجاد و تقویت قوای ذهنی کلید اصلی برای دستیابی به رضایت بیشتر از زندگی، عملکرد بهتر و افزایش انعطاف‌پذیری است. در واقع این موضوع در ارتباط کامل با داشتن آن حد از جسارت است که موجب می‌شود تا بر اساس ارزش‌های خودتان زندگی کنید و آن نوع از زندگی را برای خود ایجاد کنید که صمیمانه خواهان داشتن آن هستید.
اگر مانعی بر سر راه شما برای ریسک کردن بر سر عدم پذیرش برای شما وجود نداشت، به چه چیزهایی دست پیدا می‌کردید؟ اگر می‌توانستید مرزهای محدودیت فیزیکی و ذهنی خود را پشت سر بگذارید، چه دستاوردهایی کسب می‌کردید؟ اگر انرژی و زمان خود را برای کارهایی صرف می‌کردید که واقعاً ارزش و اهمیت دارند، چه کارهایی می‌توانستید انجام دهید؟ یک ذهن قوی و انعطاف‌پذیر به شما اجازه می‌دهد که به این پرسش‌ها با اعتماد به نفس پاسخ دهید.

چگونه قدرت ذهنی خودمان را حفظ کنیم؟
ایجاد و تقویت قدرت ذهنی یک مسئله است، اما حفظ و نگهداری آن مسئله دیگری است. دقیقاً همانند وضعیتی که ماهیچه‌های شما در صورت عدم ورزش و فعالیت فیزیکی دچار ضعف می‌شوند، ماهیچه‌های ذهن شما هم در صورت عدم فعالیت قدرت خودشان را از دست می‌دهند. حفظ قدرت ذهنی همواره نیاز به تمرین و تعهد مستمر دارد.

در این راه نظارت داشتن بر روند پیشرفت خودتان و توجه داشتن به عادات بدی که موجب از بین رفتن قدرت ذهنی شما می‌شود، بسیار اهمیت دارد. همچنین تعیین حد و مرزهایی در ارتباط با افرادی که سعی در از بین بردن تلاش‌های شما دارند، نیازی بسیار حیاتی است.
پس زمانی را برای اندیشیدن به پیشرفت‌های خود اختصاص دهید. آیا خودتان را برای قوی‌تر شدن به چالش می‌کشید؟ آیا راضی و راحت هستید؟ فراموش نکنید که فارغ از اینکه در چه سطح و قدرتی قرار دارید، همواره امکان قوی‌تر شدن وجود دارد.

تنها به این دلیل که شما در یک زمینه خاص از زندگی دارای توانایی و قدرت کافی هستید، به معنای شکست ناپذیر بودن شما نیست. شاید ورزشکاران نخبه بسیار زیادی را دیده باشید که به داروهای تقویت کننده عملکرد متوسل شده‌اند و در نهایت تمام اعتبار و آبروی خود را از دست داده‌اند و همچنین افراد بسیار موفقی را دیده باشید که قربانی طرح و نقشه‌هایی برای کسب ثروت یکباره شده‌اند. همیشه نسبت به دام‌هایی که برای از بین بردن قدرت ذهنی شما ایجاد شده یا می‌شوند، هوشیار باشید.

داشتن قدرت ذهنی بیشتر به هیچ وجه تضمین کننده موفقیت شما نخواهد بود، اما می‌تواند به شما کمک کند که از اشتباهات خود درس بگیرید و از شکست‌های پیش آمده با توان زیاد بلند شوید. هر قدر عضله‌های ذهنی شما قوی و قوی‌تر باشد، چالش‌های اجتناب ناپذیر زندگی ساده و ساده‌تر می‌شوند.

قوی بودن در مقابل قوی عمل کردن
بر خلاف مزایایی که قدرت ذهنی می‌تواند در زندگی شخصی و حرفه‌ای برای شما ایجاد کند، اغلب مردم اصلاً توجهی به ماهیچه‌های ذهن خود ندارند. در واقع، افراد بسیاری هستند که معنای به لحاظ ذهنی قوی بودن را نمی‌دانند.

قوی بودن و رفتاری پرقدرت داشتن در ارتباط مستقیم با زنده ماندن و بیشتر زندگی کردن است، در حالیکه قوی بودن از لحاظ ذهنی به معنای بهتر زندگی کردن است.
در بسیاری از موارد دیده شده که مردم قوی بودن از لحاظ ذهنی را با قوی بودن از لحاظ بدنی و فیزیکی اشتباه گرفته و بد تعبیر می‌کنند. در این رابطه باید توجه داشت که قوی بودن و رفتاری پرقدرت داشتن در ارتباط مستقیم با زنده ماندن و بیشتر زندگی کردن است، در حالیکه قوی بودن از لحاظ ذهنی به معنای بهتر زندگی کردن است. به جای عبور کردن از مراحل سخت و دشوار، داشتن قدرت ذهنی به معنای تبدیل کردن آن بازه‌های زمانی به فرصت‌هایی برای رشد شخصی است.
همچنین هرگز نباید مهربانی را با ضعیف بودن خودتان اشتباه بگیرید. افراد با قدرت ذهنی بالا، عموماً حساس، مهربان و غم‌خور دیگران هستند، در حالیکه همچنان آنقدر جسارت دارند که بر اساس ارزش‌های خودشان زندگی کنند.

قوی بودن
– نقاب زدن بر روی ضعف‌های خودتان
– انکار درد و رنج
– باور و اعتقاد به فنا‌ناپذیر بودن خودتان
– سرکوب احساسات
– تبدیل شدن به یک فرد کنترل کننده
– تمرکز بر شهرت و اعتبار
– تصور اینکه شکست یک فرصت نیست

قدرت ذهنی بالا داشتن
– پرداختن به نقاط ضعف
– شناخت و تائید کمبود‌ها
– تلاش برای داشتن کنترل بر خود
– اذعان داشتن بر احساسات
– درس گرفتن از درد‌ها و رنج‌ها
– تمرکز بر شخصیت
– باور به اینکه شکست بخشی از فرایند موفقیت است

همه ما دارای یک انتخاب هستیم. هر روز صبح، می‌توانیم انتخاب کنیم که به جریان عادی و روزمره کارهای خودمان بپردازیم، هوس‌های خود را دنبال کنیم و اجازه دهیم که احساسات و هیجانات ما به ما دیکته کنند که آیا ورزش کنیم، به رژیم غذایی خود پایبند باشیم یا اصلاً اهداف خود را رها کنیم، یا می‌توانیم انتخاب کنیم که بهتر از دیروز باشیم، حتی اگر سخت و دردناک باشد. قدم اول را بردارید و سپس یک قدم دیگر. در نهایت، ذهن شما شروع به قوی‌تر شدن می‌کند و انتخاب سخت را به عنوان فرصتی برای رشد کردن در نظر می‌گیرد. شما کدام را انتخاب می‌کنید؟

 پایان

قسمت اول

منبع تیم ترجمه مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه