مدیریت زمان، چارچوب اولیه زندگی

یک ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: این شما هستید که باید زمان را مدیریت کنید، نه زمان شما را! البته فهم چنین عبارتی بسیار ساده است اما بسیاری از مردم خواسته یا ناخواسته معکوس آن را تجربه می‌کنند. در زندگی زمان‌های بسیار کوچک و نهفته‌ای وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آنها در مجموعه‌ای از برنامه‌های کوتاه‌مدت استفاده کرد.
 
در ایستگاه اتوبوس گیر افتاده‌اید، اعصابتان را خرد نکنید. کتابچه کوچکی را برداشته و با خواندن آن گذشت زمان دردآور را از یاد ببرید!
برای هر روز خود یک برنامه ساده روی کاغذی کوچک نوشته و در جیبتان قرار دهید. سعی کنید برنامه‌ریزی شما آرمانی نباشد بلکه واقع‌بینانه به آن نگاه کنید.
اگر کمی زرنگ و البته پایبند به مقررات باشید، می‌توانید با انتخاب مسیرهای کوتاه و ناشناخته ترافیکی از دام ترافیک‌های چندساعته فرار کنید.
قبل از خارج شدن از منزل کارهایی را که باید انجام دهید و مکان‌هایی را که باید به آنجاها بروید را روی کاغذ بنویسید و با تقسیم‌بندی آنها از حیث اهمیت و نزدیکی مکانی، صرفه‌جویی قابل‌توجهی در روز خود به‌خرج دهید.
اولویت‌بندی را هرگز فراموش نکنید. سعی نکنید به‌واسطه کوچکترین مشکلی اولویت برنامه‌ریزی خود را تغییر داده و انرژی هنگفت اولیه خود در صبح را برای کارهای با ارزش کمتر صرف کنید.

 

منبع : بیرتک

نوشتن دیدگاه