معامله گران پیوسته سودآور، معامله گرانی انعطاف پذیر هستند

یک فیلسوف یونانی زمانی گفته بود که “تنها چیزی که همیشه ثابت و بدون تغییر است، همانا خود تغییر است.” این گفته را در دنیای معامله گری هرگز نباید فراموش کنید.
ماهیت این صنعت برای آنها که در اصول و روش های خود ثابت قدم باشند، هیچ جا و ارزشی قائل نیست. عوامل محرک در این بازار و استراتژی های معروف و موثر ممکن است اصلا ارتباطی با آنچه که در آینده موجب تغییر و حرکت قیمت ها می شوند، نداشته باشند.
البته خوشبختانه، انعطاف پذیری چیزی است که شما می توانید در طی زمان و با تمرین های زیاد آن را به دست بیاورید.

انعطاف پذیر بودن به چه معناست؟
انعطاف پذیری در دنیای معامله گری به معنای تغییر دادن استراتژی های خودتان با ظاهر شدن اولین نشانه های مشکل نیست. این مهم همچنین نیازی به رها کردن شخصیت معاملاتی خودتان به نفع یک استراتژی سودآورتر ندارد.
انعطاف پذیر بودن می تواند تنها معنای ساده ای در حد داشتن ارزیابی صحیح از محیط پیرامونی که در آن قرار دارید و سپس استفاده از آن دانش و اطلاعات به منظور اتخاذ رویکرد مناسب نسبت به معاملات خودتان داشته باشد.

مثلا یک سیستم مبتنی بر شناسایی و استفاده از روندهای شکل گرفته در بازار می تواند زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که یک تفکر یا وضعیت مشخص و خاص برای چند هفته متوالی بر بازار حاکم باشد، در حالیکه مثلا انجام معاملات در یک محدوده و رنج مشخص برای بازارهای بدون حرکت و ساکن می تواند بهترین گزینه ممکن باشد.

انعطاف پذیری همچنین می تواند به معنای داشتن توانایی در شناسایی نشانه های لازم برای تغییر تعصب ها باشد. همانند هر معامله گر خوبی، شما باید آنقدر در هماهنگی در بازارها باشید که بخوبی بدانید در چه زمانی ایده های اولیه شما ارزش خود را از دست داده اند.
قابل انطباق بودن با روش های مدیریت ریسک خودتان نیز یک باید غیر قابل چشم پوشی است. این به معنای ریسک کردن دار و ندار خودتان یا قمار کردن برای رسیدن به سودآوری نیست. معامله کردن در بازارهای مالی در واقع یک نوع بازی با اعداد و ارقام است. به عبارتی تا زمانی که شرایط به نفع شماست، به فکر و ایده خود اطمینان دارید و بدون از دست دادن چیزی به سودآوری خود می رسید، اما در صورت تغییر شرایط و معادلات نباید ترسی از تغییر دادن پارامترهای ریسک خود بصورت دوره ای داشته باشید.

برای تبدیل شدن به یک معامله گر “منعطف”، چه کارهایی را می توانید انجام دهید؟
یکی از رویکردهایی که می توانید نسبت به شرایط همیشه در حال تغییر بازارهای مالی اتخاذ کنید، مطلع بودن نسبت به شرایط بازار است. اطلاع داشتن از مواردی ساده از قبیل میزان متوسط نوسان یک دارایی یا مطالعه تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت گزارشات خبری می تواند به شما در هشیار شدن نسبت به تغییر شرایط معاملاتی هشدار دهد.
داشتن بیشتر از یک استراتژی یا پلن مدیریت ریسک در مجموعه مهارت های معاملاتی خودتان می تواند به شما در انطباق پیدا کردن با تغییرات بازار کمک کند. مثلا استفاده از اندیکاتورهای تحلیلی مختلف، دارایی های مختلف یا استراتژی های مختلف دیگر در بازارهای صعودی و نزولی و حتی بازارهای آرام و بدون حرکت را پیش از اختصاص دادن سرمایه اصلی خودتان به معامله در نظر داشته باشید.

پیگیری ملاحظات و مشاهدات خودتان با استفاده از یک مجله روزنگار و مکتوب کردن آن دسته از استراتژی های کارا و اثربخش و همچنین آن دسته از استراتژی هایی که از اثربخشی کافی برخوردار نیستند نیز یکی دیگر از روش های توصیه شده است. در حالیکه استفاده از این روش ضمانتی برای سودآوری در معاملات خودتان نیست، اما وفادار ماندن به یک طرح معاملاتی آزمون شده در سطح تئوری احتمال موفقیت شما را افزایش می دهد، خصوصا اگر توسط یک معامله گر با تجربه مورد استفاده قرار بگیرد.

آخرین اما بطور قطع نه کم ارزش ترین نصیحت من در این رابطه ارتباط برقرار کردن با معامله گران دیگر است. در این روش علاوه بر بدست آوردن راهکارهایی برای کسب اخبار بازار مورد نظر خودتان، صحبت کردن با دیگر معامله گران است که شما در معرض دیگر نگاه ها و رویکردها قرار داده و موجب روشن فکری در شخص شما به عنوان یک معامله گر می شود؛ در واقع همان چیزی است که به عنوان یک معامله گر برای تغییر به هنگام تعصبات خود نسبت به بازار و معامله نیاز دارید.

همانند سود و زیان که رکن جدا نشدنی صحنه معاملات و تنها راه و روش زنده ماندن در این صنعت است، تغییر نیز تنها راه و عامل انعطاف پذیر بودن در بازار است. انعطاف پذیری نسبت به تعصبات معاملاتی، استراتژی ها و قوانین مدیریت ریسک خودتان در صورتی که خواهان تبدیل شدن به یک معامله گر پیوسته سودآور باشید، یک باید غیر قابل چشم پوشی است.

 

منبع: سایت babypips- تیم ترجمه مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه