هوش مالی-فصل سوم

 

ضریب هوش مالی نوع اول:

بیشتر پول درآوردن

هر هدفی فرایندی دارد

 

 

هر هدف ارزنده ای فرایندی دارد و کار می برد.یکی از دلایلی که مردم هوش مالی نوع اول(پول بیشتر درآوردن) را ندارند، این است که پول می خواهند اما فرآیند آن را نمی خواهند.آنچه آنان نمی فهمند این است که فرایند آن ها را پولدار می کند، نه پول.

هوش عاطفی

وارن بافت، ثروتمندترین سرمایه گذار دنیا می گوید: “اگر بتوانید احساسات و عواطف تان را کنترل کنید، می توانید پول تان را کنترل کنید.” در مورد فرایندتان هم همینطور است.یکی از سخت ترین قسمت های فرآیند، تسلیم نشدن در زمان افسردگی و عصبانی نشدن به هنگام ناامیدی است.

هوش عاطفی برای هوش مالی ضروری است.برای مثال، خیلی ها به خاطر ترس نمیتوانند به دنبال رویاهای شان بروند.اگر شروع کنند وقتی شکست بخورند، دست از تلاش می کشند و وقتی که باید مسئولیت شکست شان را به عهده بگیرند، دیگران را سرزنش می کنند.

یکی از دلایل اینکه مردم هوش مالی نوع دوم خود را تقویت نمی کنند، این است که به چیزی که می دانند، می چسبند.به جای درگیر شدن در چالش جدید و یادگرفتن بی خطر و امن بازی میکنند.ولی این بدان معنا نیست که کارهای احمقانه و پرخطر انجام دهید.کارهای زیادی هست که می توانیم انجام دهیم اما انتخاب می کنیم که انجام ندهیم.

برای اینکه ثروتمند شوید باید با این واقعیت کنار بیایید که مشکلات هرگز تمام نمی شوند. کلید این است که بفهمید فرایند حل این مشکلات، شما را ثروتمند می کنند و وقتی شروع به حل مشکلات خود و همینطور دیگران بکنید مردم برای حل مشکلاتشان به شما پول خواهند پرداخت.

مشکل مردمی هستند که می خواهند برای انجام هیچ، حقوق بگیرند یا پول بیشتری بگیرند تا کمتر کار کنند. به عقیده من، کسی که می خواهد بیشتر بگیرد و کمتر کار کند، یک خوک حریص است. کسانیکه می خواهند  بیشتر بگیرند و کمتر کار کنند، با تغییرات دنیا زندگی شان سخت تر می شود.

یک سرمایه دار واقعی کسی است که مشکل را شناسایی می کند و برای حل مشکل محصول یا خدمتی تولید می کند.اگر محصولات ارزش افزوده ی بیشتری داشته باشند، می توانید قیمت بالاتری ارائه کنید.

 

 

قسمت دوم

کتاب هوش مالی-مولف:رابرت کیوساکی-مترجم:سحر هدایتی-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

نوشتن دیدگاه