هوش مالی- فصل نهم

 پرورش نبوغ و استعداد مالی

 پایین تر از امکانات تان زندگی نکنید

کارشناسان مالی به مردم توصیه می‌کنند که پایین‌تر از امکانات تان زندگی کنید و تخم مرغها را در یک سبد نگذارید و در جاهای مختلف سرمایه‌گذاری کنید.

 این برای خیلی‌ها توصیه هوشمندانه ای است مشکل پیروی از این توصیه این است که دچار متوسط بودن می شوید چون توصیه متوسطی است، توصیه بدی نیست فقط یک توصیه متوسط است. گذشته از این چه کسی میخواهد که در زیر امکانات زندگی کند.

 چرا کارشناسان تنوع را توصیه می کنند؟

 همانطور که وارن بوفت می‌گوید تنوع سپری در مقابل نادانی است برای کسانی که می دانند چه کار کنند.

 من معتقدم وقتی خیلی ها تنوع را توصیه می کنند این صرفا پوششی برای نادانی و بی اطلاع ایشان است.

 وارن بوفت استراتژی مالی کاملا متفاوتی دارد.او به سرمایه‌گذاری تنوع نمی‌دهد.او تمرکز می‌کند.به دنبال کار بزرگتر به قیمت بیشتری است اون نمی‌خواهد کار های جور واجور شروع کند و دعا کند که یکی از آنها موفق شود. سود متوسط یا بازی در بازار سهام نمی خواهد می خواهد شرکت را کنترل کند نه اداره. وقتی وقتی وارن درباره سرمایه گذاری صحبت می کند نکات کلیدی او عبارتند از ارزش ذاتی و عدم تنوع.

 یکی از دلایل توصیه مشاوران مالی به تنوع این است که نمی توانند شرکت های بزرگ را پیدا کند. کنترل ندارند و بیشترشان نمی‌دانند یک کسب و کار را چطور اداره کنند. آنها کارمندند، نه تآجری مثل وارن.

 

زبان و لهجه های طبقه فقیر و متوسط

متخصصان اعصاب اخیرا کشف کرده اند که مغز نورونهای آینه مانند دارد. یعنی مغزهای ما برنامه‌ریزی شده اند تا هر کاری را که میبینیم دیگران انجام میدهند تقلید کنند. توضیح داده ام که چرا مدیران منابع مالی بزرگ در سهام مشابه به سرمایه گذاری می کنند.چرا فقرا فقیر می مانند حتی با اینکه مقادیر عظیمی پول در می آورند.

نورون های آینه ای لهجه و گویش قلمرو به دنیای ما و کسانی که با آنها معاشرت میکنیم را محدود می کند.

 در دنیای تجارت و سرمایه‌گذاری فقرا به لهجه فقرا حرف میزنند،به جای استفاده از زبان تجارت و سرمایه‌گذاری از چیزهایی مثل برنامه های دولت،رفاه و کمک مالی حرف میزنند. طبقه متوسط لهجه متفاوتی دارند می‌گویند تنوع و زندگی پایین‌تر از متوسط ها.

بوفت ثروتمندترین سرمایه گذار دنیا می‌گوید مسئله این نیست که من پول می خواهم مسئله سبک سرگرم کننده بودن پول درآوردن و تماشای رشد آن است. این مثال ثابت می‌کند یک لهجه انگلیسی متفاوت، مغزی با آینه نورون متفاوت را نشان می دهد.

 به همین ترتیب به زبان ساده ثروتمندها به لهجه متفاوتی حرف می زنند.

 برای تغییر زندگیتان محیط اطراف تان را تغییر دهید

اگر میخواهید ثروتمند شوید باید محیطی پیدا کنید که برای ثروتمند شدن هدایت کننده باشد.

 نیروی محیط ها

اگر میخواهید ثروتمندتر و موفق تر باشید،یافتن محیطی که امکان رشد هر سه قسمت مغز را فراهم کند و به آنها زمان برای رشد و پرورش بدهد حیاتی است.

 راه خودتان را بروید

 این بدان معنی است که من بگویم شما باید تاجر یا سرمایه گذاری در املاک باشید.نمی خواهم بگویم شما هم کاری را که من کردم انجام ندهید. چیزی که می خواهم بگویم این است شاید شما بخواهید محیطی یادگیری را در نظر بگیرید که شانس برنده شدن از نظر مالی را افزایش بدهد محیط و راه موفقیت مالی خودتان را پیدا کنید.

تغییر محیط تغییر زندگی

 به عنوان یک تاجر و معلم برایم روشن شده محیط بزرگترین معلم همه است دانستم که می توانم یاد بدهم و آگاه کنم با وجود این اگر شرکت کننده به محیطی مثل قبل برگردد تاثیر آنچه آموخته از بین می رود به عبارت دیگر اگر شخص به شغل قبلی برگردد که در آنجا اشتباهات مجازات و خلاقیت سرکوب شود، آنچه به او یاد داده ام ارزش نداشته و محیط قوی برنده شده است.

 یافتن استعداد ها

 انسان ها برای اینکه بتوانند استعداد های شان را پرورش دهند باید محیطی را پیدا کنند که از پرورش استعداد های شان حمایت کند.

 دونالد ترامپ نقطه قوتش را در دنیایی خشن معاملات املاک نیویورک یافت آموزش او را به چالش کشید آموخته های بسیاری برای او داشت و مهارت هایش را پروراند این فرایند ساده نیست.

همه متفاوت از یکدیگریم. همه نقاط قوت و ضغف متفاوت داریم. به همین خاطر نمی توانم توصیه کنم هر کاری را که من انجام داده ام انجام دهند. با اینکه تاجر بودن خیلی ساده است اما می‌دانم که تاجر ثروتمند بودن اصلاً آسان نیست. دنیا پر از تاجرانی است که متوسط اند. در مورد املاک هم همینطور است. دنیا پر از  سرمایه‌گذاران املاک است که زیاد پول در نمی آورند. نظر من این است ما همه استعداد و نبوغ منحصر به فردی داریم اگر انسان می‌خواهد ثروتمند شود شاید حتی ابر ثروتمند، باید محیطی پیدا کند که به او اجازه دهد استعدادش را پرورش دهد و به کار بندد. آسان نیست اما اگر متعهد باشد و انگیزه برای برنده شدن داشته باشد می توان انجام داد در دنیای واقعی احساس تعهد و انگیزه خیلی ارزشمند تر از رتبه ها و نمره های خوب است.

 

فصل هشتم

کتاب هوش مالی-مولف:رابرت کیوساکی-مترجم:سحر هدایتی-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

 

نوشتن دیدگاه