هوش مالی-فصل هشتم

انسجام پول

اگر کسی میخواهد ثروتمند شود، ثروتمند بماند و ثروتش را برای نسل های بعدی اش بگذارد، انسجام  پنج هوش مالی لازم است.

وقتی کسی از نظر مالی مشکل دارد. یکی از این پنج هوش مالی وجود ندارد و فاقد انسجام کامل است.

کارت گزارش مالی

بدون اظهارنامه مالی و پنج هوش مالی، مشخص کردن اینکه چه چیزی اشتباه است و چه چیزی باید اصلاح شود، مشکل بنظر میرسد.

ارزش ذاتی

 وارن بوفت با تنوع سرمایه گذاری موافق نبود . به جای گشتن به دنبال شرکتی با ارزش ذاتی دنبال شرکتی با انسجام مالی بود.

میخواست بداند آن شرکت پنج هوش مالی را دارد یا نه.

 به عبارت ساده تر،  بافت جواب سوالات زیر را میخواست: 

 ۱. شرکت می تواند پول بیشتری بدست آورد؟

2.موقعیت مناسب حفاظت شده دارد؟

3.منابع و پولش را خوب بودجه بندی می کند؟

4.می توانند اهرم بسط یابد؟

5.تیمی باهوش و مطلع اداره اش می‌کنند؟

 به بیانه خیلی ساده تر است ارزش ذاتی یعنی:

 ۱. موقعیت مناسب یا جای پای محکم. این یعنی شرکت  کفایت اساسی دارد،  چیزی که باعث بشود در شرایط خوب و بعد پول در بیاورد. کوکاکولا این شرایط را دارد. مردم همیشه آب شیرین خواهند خورد، صرفه نظر از اینکه آب ساده برای شان بهتر است. مزیت بزرگ کوکاکولا مارک تجاری آن است. قانون حفاظتش  کرده است.

 حتماً به یاد دارید که هوش مالی نوع دوم حفاظت از پولتان است در این مورد وارن بوفت این محصول را دوست دارد چون محصولی است که برندی دارد که از نظر قانونی حفاظت شده است و فقط یک کالا نیست. برندی شناخته شده، محافظت شده و حمایت شده در مقابل قاچاقچی ها، ارزش ذاتی کوکاکولا را افزایش می‌دهد.

 ۲.اهرم. این نکته مالکین شرکت های بزرگ را از مالکین شرکت های کوچک جدا می کند.

 ۳.قابل بسط بودن. وقتی محصول یا کاری بتواند اهرم باشد. سوال دوم وارن این است که این اهرم را چقدر میتوان بسط داد. وارن کوکاکولا را دوست دارد چون اهرمی است که در سراسر دنیا قابل توسعه است وارد می گوید:

” هر وقت کسی در دنیایی کوکاکولا می نوشد، ،من کمی پول به دست می‌آورم.”

 ۴.پیش بینی پذیری. آنچه وارن بوفت می خواهد بداند این است که درآمد چقدر قابل پیش بینی است. فراز و فرودهای درآمد را نمی‌خواهد. می خواهد بداند پول در هر شرایطی مثل ساعت مرتب و منظم خواهد آمد.

 یکی از دلایل علاقه من به آپارتمان این است که در هر شرایطی پول می آید. نگران بالا پایین رفتن قیمت ملک نیستم.

 می خواهم پول ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته از سراسر دنیا آپارتمان‌هایم بیاید.

 به همین سبب است که وارن بوفت به سراغ تنوع نمی رود. در عوض روی ارزش ذاتی کار تمرکز می‌کند. شناخت و درک ارزش ذاتی نیازمند پنج هوش مالی است. وقتی کاری ارزش ذاتی دارد، انسجام دارد. وقتی کاری انسجام دارد بدون توجه به تغییر شرایط اقتصادی فرصت بهتری برای رشد و سودآور ماندن است.

 زبان تجارت

 وارن بوفت می‌گویند:  حسابداری زبان تجارت است. اگر زبان تجارت را بلد نباشید گفتن اینکه کار انسجام دارد یا نه مشکل است.

انسجام مالی دولت

 دولت‌ها هم نیازمند پنج هوش مالی هستند. دولت ها هم باید پول در بیاورند. از پولشان محافظت کند، پولشان را بودجه بندی کنند، پولشان را تبدیل به اهرم کنند و در جستجوی بهترین اطلاعات مالی باشند. اگر دولت منسجم عمل کند، خود و مردمش موفق می‌شوند. اگر دولتی انسجام نداشته باشد، دولت و مردمش به مشکل می افتند و فقیرتر می‌شوند.

ارزش ذاتی تان را افزایش دهید

 ۱ خانه تان را سر و سامان دهید.

درست مثل یک ملوان و دریانورد که قایقش را برای طوفان آماده میکند. شروع به آماده سازی قایق مالی‌تان بکنید. نگاهی به پنج هوش مالی بیاندازید و از خودتان بپرسید اکنون باید روی کدام هوش خود کار کنم. کدام یک بزرگ ترین مشکل من است؟ روی آن مشکل تمرکز کنید و همین حالا به آن بپردازید سعی نکنید هر پنج مورد را یک دفعه یاد بگیرید. چون گیج کننده می شود. معتقدم میفهمید هر پنج مورد به هم مربوط و مرتبط اند پس با تمرکز روی یکی نهایتا هر چهار مورد دیگر را تقویت خواهید کرد. بعد برنامه ریزی کنید. هر روز کمی یاد بگیرید همیشه به خاطر داشته باشید هیچ گلف بازی یک روزه حرفه ای نشده است حتی تایگر وودز.

 اگر مطمئن نیستید و نمی‌دانید چه باید بکنید لطفاً نترسید و خجالت نکشید و کمک بخواهید در فصل بعدی برایتان درباره ی یافتن استعداد مالی تان می نویسنم که تا کجا به افراد باهوش تکیه داده ام. هیچ کس بی نیاز از کمک گرفتن نیست.

 2. در دارایی که ارزش ذاتی دارد سرمایه گذاری کنید.

 یک بار دیگر به بعضی از معیارهای وارن بوفت برای ایجاد ارزش ذاتی کار نگاهی بیاندازید. بعد برای تمرین از خودتان بپرسید، کدام شرکت و کار اطرافتان شرایط لازم را دارد.

حتی اگر سرمایه‌گذاری نکنید این کار تمرین بزرگی برای تقویت هوش مالی است.

 ارزش ذاتی املاک

 ۳.بستن روزنه ها. معتقدم انسجام مالی جهان به چالش کشیده شده است طوری که در تاریخ سابقه ندارد فکرمیکنم این به خاطر حرص وطمع زیاد،اطلاعات غلط و شیوع و فساد در شرکت ها،دولت ها و مدارس است.در اوت ۲۰۰۷ وقتی بازارهای اعتباری سقوط کرد معتقدم ظاهر پر خشونت طوفان خروشان را لمس کردیم. چشم طوفان هنوز چند سال با ما فاصله دارد پس از این فرصت استفاده کنید و برای نجات زندگی تان آماده شوید. شجاع باشید و باهوش تر شوید چون هیجان در پیش است وقت آن رسیده است تا ثروتمند تر و توانا تر شویم اما باید شجاع باشید و استعداد و نبوغ مالی تان را تقویت کنیم.

فصل هفتم

کتاب هوش مالی-مولف:رابرت کیوساکی-مترجم:سحر هدایتی-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

نوشتن دیدگاه