هوش مالی-فصل چهارم

هوش مالی نوع دوم: حفاظت از پول

حفاظت از پول در مقابل دزدها و کلاهبردارها مهم است همانطور که اکثرمان می دانیم، دنیا پر از سازمان هایی است که منتظر فرصتند تا با پول شما علاج کار خود را بکنند.اگر از شما باهوش تر باشند یا قدرت بیشتری داشته باشند، پول تان را خواهند گرفت.به این جهت است که هوش مالی نوع دوم مهم است.

هوش مالی نوع دوم تان را چطور ارزیابی می کنید؟

هوش مالی کلا با دلار ناخالص ارزیابی می شود.هوش مالی نوع دوم به درصد اندازه گیری می شود.کسی که کمترین مالیات را می دهد، بالاترین هوش مالی نوع دوم را دارد: چون پول کمتری به غارتگران مالی می دهد.

دزد دوم: بانکدارها

بانکدار مجبور نیست دستش را در جیب تان بکند، شما با دست خودتان پول تان را به او تقدیم می کنید.اما اگر بفهمید که کسانیکه پول تان را به آنها سپرده اید، بیش تر از آنچه فکرش را بکنید از پول شما می کشد، آن هم قانونی، چه کار می کنید؟

بانکدارها از بسیاری جهات، بزرگترین غارتگران مالی اند. هر روز با چاپ پول فاقد پشتوانه بیشتر، ثروت پس انداز کننده ها را می دزدند.برای مثال قووانین بانکداری به آنها اجازه می دهد تا پس اندازتان را بگیرند و درصد کمی سود به شما بدهند.

دزد سوم: کارگزاران(واسطه ها)

 

کارگزار نام دیگر فروشنده است.در دنیای پول، کارگزاران سهام، اوراق قرضه، املاک، رهن، بیمه، معاملات و غیره وجود دارد. یکی از مشکلات امروز، این است که مردم اکثرا از فروشنده ها ، مشاوره مالی میگیرند نه از ثروتمندان.

دوشیدن

دوشیدن یعنی که واسطه سهام را می خرد و می فروشد و دو سره سود می کند و آن که خطر می کند، خریدار است. پس قبل از اینکه پولتان را به کارگزار واگذار کنید، کارگزارتان را با دقت انتخاب کنید.حداقل از کارگزارها بخواهید شما را با بعضی از مشتری هایش آشنا کندد و با آنها صحبت کنید.

چهارمین دزد: مشاغل

همه مشاغل و کسب و کارها چیزی برای فروش دارند. اگر نفروشند از دور خارج می شوند.من اغلب می پرسم: “آیا محصول یا خدمات کار و تجارت ثروتمند یا فقیرم می کند؟” بیشتر موارد، کالا یا خدمات ثروتمندتان نمی کند، فقط کارگزار را ثروتمندتر می کند.

استفاده از کارت های اعتباری برای خرید محصولات درجه 2

یکی از دلایل داشتن مشکلات مالی حاد این است که مردم محصولاتی را میخرند که فقیرترشان می کند و بعد با پرداختن قیمت آن محصول با کارت های اعتباری با سود بالا که استهلاک وام آن سال ها طول می کشد، خود را فقیرتر می کنند.

پنجمین دزد: عروس ها و دامادها

یک جمله در فیلم گتسبی بزرگ میگوید: “دختران ثروتمند با پسرهای فقیر ازدواج نمی کنند.” این جمله در فیلم ممکن است خوب باشد. اما در واقعیت دخترها و پسرهای فقیری وجود دارند که به خاطر پول با ثروتمندان ازدواج می کنند.

ششمین دزد: برادرزن(یا برادر شوهر)

هوش مالی به شما امکان می دهد تعیین کنید پول تان کجا برود، حتی از آن دنیا.

هفتمین دزد: وکلا

وکلایی وجود دارند که تنها هدف شان در زندگی به دادگاه کشیدن شما و گرفتن پول تان است.

 

سه چیز است که یک فرد باهوش در مسایل مالی باید انجام دهد:

1-هیچ چیز با ارزشی را به نام خودتان نکنید.

2-فورا بیمه مسوولیت شخصی بخرید.باید قبل از اینکه به آن نیاز پیدا کنید تهیه اش کنید.

3-دارایی های باارزش را در نزد اشخاص حقوقی بگذارید.

 

قسمت سوم

 

کتاب هوش مالی-مولف:رابرت کیوساکی-مترجم:سحر هدایتی-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

نوشتن دیدگاه