هوش مالی-فصل 10

 

پرورش هوش مالی

 چند کاربرد علمی

 این کتاب درباره پرورش هوش مالی و افزایش ضریب هوش مالی است.

 بسیاری از مشاوران مالی سرمایه گذاری طولانی‌مدت را توصیه کرده اند.نظر بیشتر آنها این است که پولتان را به آنها بدهید تا اینکه بتوانند برای طولانی مدت کمیسیون‌های شان را جمع کنند. مشکل این توصیه این است که چیز زیادی نمی توانید یاد بگیرید تقریبا هیچ چیز. و در پایان مدت طولانی الزاما از مسایل مالی زیرک تر نیستید و ضریب هوشی مالی تان را تقویت نکرده اید و در راس آن ،بیشتر سرمایه گذاران طولانی مدت،در سرمایه گذاری های با ریسک زیاد سرمایه گذاری می کنند که سود کمی دارد و کنترل خیلی کمی روی آن دارند.

 ویژگیهای تجار

 امروزه، میلیون‌ها نفر رویای رها کردن شغل و تاجر شدن و اداره و مشاغل خودشان را دارند. مشکل خیلی از انسانها این است که رویاهای شان فقط یک رویاست. هرگز تبدیل به واقعیت نمی شود. پس سوال این است چرا بعضی ها در پیگیری رویاهایشان و تاجر شدن ناموفق اند. بهترین جواب این پرسش دیدینه را یکی از دوستان داده.او می گوید تاجر ها دو ویژگی دارند نادانی و شجاعت.

 این اظهارنظر ساده عمیق و پر مغز است. خیلی بیشتر از تاجر بودن را توضیح میدهد توضیح می دهد که چرا بعضی ثروتمند و چرا خیلی ها نه. برای مثال یکی از دلایل ثروتمند نبودن خیلی از دانش آموزان شاگرد اول این است که باهوشند اما شجاعت و جسارت ندارند. خیلی ها هم نه دانش دارند و نه شجاعت.

 حلقه ی بازخورد شما:هیچ کس جزیره نیست

استاندارد زندگی،منبع عالی بازخورد است. اگر در خانه ای زندگی می کنید که باعث می‌شود احساس کنید فقیرید، این بازخورد است. اگر اتومبیل ارزانی دارید و در عین حال ترجیح می دهید لامبورگینی برانید بازخورد است.

 لازم نیست مدرسه عالی بروید یا شغلی فوق العاده ای داشته باشید یا کتاب های بزرگ بخوانید تا بتوانید مهمترین اطلاعات دنیا را دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دنیای اطرافتان نگاه کنید و به بازخوردها گوش کنید.

 سه مسئله مهم وجود دارد که باید درباره ی بازخورد بدانید:

1. شجاعت روبرو شدن با بازخورد را داشته باشید.

 اگر می‌خواهید ترقی کنید به دنبال بازخورد بیشتر باشید به همین خاطر مربی ها و مشاور ها برای افراد موفق به مهمند.انسان های موفق به دنبال بازخورد بیشتر هستند.

 ۲. فقط در صورتی که از شما خواستند بازخورد را ارائه دهید یا پیشنهاد کنید هیچ چیز مثل بازخوردی که نخواسته اند مردم را عصبانی نمیکند حتی اگر بدانند که به آن بازخورد نیاز دارند.

 3.کلاهبردارها چیزی را می‌گویند که می‌خواهید بشوید نه چیزی که باید بشنوید.

 کلاه بردارها افرادی را که بی اطلاع و از نظر عاطفی ضعیفند شکار می کنند. آنها روی نقطه ضعف شما دست می‌گذارند بعد پیام بازاریابی می‌دهند که با آن ضعف که هماهنگ است.

فصل نهم

پایان

کتاب هوش مالی-مولف:رابرت کیوساکی-مترجم:سحر هدایتی-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

 

نوشتن دیدگاه