پنج تعصب معمول در معامله‌گری : آیا به هیچ یک از این موارد متهم هستید؟

معامله‌گری

تعصب داشتن به شدت می تواند موجب تضعیف توانایی ما برای مطالعه بازارها بصورت بی‌طرف و نیز اتخاذ تصمیمات معاملاتی خوب و صحیح شود. اولین قدم برای فائق آمدن بر این تعصب‌ها، کاملا آگاه شدن نسبت به وجود آنهاست. در ادامه این مطلب شما با لیستی از 5 تعصب معمول در حوزه معامله‌گری آشنا خواهید شد. فکر می کنید متهم به داشتن کدام یک از این موارد هستید؟

1- تعصب تاخر

آیا اغلب توجه ویژه‌ای را به آخرین تصمیم‌های معاملاتی خود معطوف می کنید و این در حالی است که از توجه به تصویر بزرگتر و اصلی و نمای کلی بازار و معاملات غافل می شوید؟ اگر اینچنین است، شما ممکن است متهم به تعصب تاخر باشید!

تعصب تاخر موجب سایه افکندن بر قضاوت صحیح و تضعیف کردن قدرت تصمیم گیری صحیح در شما می شود، چرا که اهمیت بسیار زیادی را بر رویدادهای اخیر متمرکز می سازد. البته این تعصب تنها مرتبط با تصمیم های معاملاتی شما در پی داشتن چندین ضرر پی در پی در بازارهای مالی نمی شود، بلکه می تواند بر شیوه تحلیل بازارها توسط شما هم تاثیر بگذارد.

اگر بیش از حد بر روی یک رویداد اقتصادی متمرکز می شوید و از لحاظ کردن پس زمینه های بنیادی و اساسی دیگر غافل می شوید یا اینکه تحلیل خود را مبتنی بر چند کندل آخر شکل گرفته بر روی چارت قیمت قرار می دهید و توجه کمتری به روندهای بلند مدت بازار دارید بدون شک دچار تعصب تاخر هستید.

برای مقابله کردن با آن، باید قدمی رو به عقب بردارید و به ارزیابی وضعیت بلند مدت‌تر معامله یا سبد سرمایه گذاری خودتان بپردازید. همیشه تصویر و وضعیت بزرگتر را مد نظر قرار دهید و هرگز اجازه ندهید که موفقیت ها یا شکست های آخر شما بر قضاوت کلی و صحیح شما از بازار سایه افکند.

2- تعصب تایید

به عنوان انسان و نوع بشر، ما بیشتر و بیشتر تمایل به گوش دادن و توجه بیشتر داشتن به تحلیل هایی داریم که حامی دیدگاه ها و نقطه نظرات ما بوده و دیدگاه های مخالف ما را تضعیف می کنند. به هر حال، درست و صحیح گفتن و عمل کردن همواره در ذات و وجود ما بوده و هست . . . تا اینجا موافقید؟

اما مشکل و مسئله اصلی در این رابطه این است که این موضوع موجب می شود تا تصمیمات معاملاتی ما بیشتر و بیشتر ذهنی و وابسته به طرز تفکر شخصی باشد. اگر پیش از تحلیل مطالب بسیار زیادی در رابطه با تحلیل وضعیت بازار مبنی بر صعودی بودن خوانده باشید و ذهنیت صعودی شدن قیمت را در بازار داشته باشید، نادیده گرفتن نشانه های نزولی بودن قیمت در بازار خیلی خیلی ساده است.

درست کردن این مسئله وابسته به انعطاف پذیر بودن و روی باز نشان دادن نسبت به نظرات دیگران است. یک جفت چشم دیگر ممکن است چیزی را بر روی چارت قیمت ببیند که شما قادر به دیدن آن نیستید. بهترین راه برای داشتن چشم اندازی متعادل نسبت به شرایط و دیدن هر دو روی سکه مشورت کردن با تحلیل های مختلف است. به این منظور توصیه می کنیم برای بدست آوردن ارزیابی بدون تعصب و روشن نسبت به بازارها مطالب منتشر شده در وبلاگ های تحلیلی مختلف را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید.

معامله‌گری

3- تعصب گله ای

آیا هرگز با دیدن اتخاذ موقعیتی مخالف نسبت به خودتان توسط دیگر معامله گران بازار اقدام به خارج شدن از بازار کرده اید؟ اگر پاسخ شما نسبت به این پرسش مثبت است، پس قربانی تعصب گله ای شده اید.

همچنان که گوسفندان هم تلاش می کنند تا همراه با دیگر گوسفندهای موجود در گله حرکت کنند، معامله گران نیز تمایل به تبعیت و دنبال کردن رفتار اکثریت داشته و اغلب احساس خوبی نسبت به منحرف شدن از مسیر جمعیت ندارند. این هم در واقع ذات و ماهیت نوع بشر بوده و نمی توانیم کاری در رابطه با آن انجام دهیم، درست؟

اما اشتباه فکر می کنید!

به عنوان یک معامله گر هرگز نباید ترسی نسبت به اتخاذ یک موقعیت مخالف نسب به دیگران داشته باشید. فقط و فقط توجه کنید که کارهایی که بر عهده شما بوده را به درستی انجام داده باشید، تحلیل تکنیکالی و بنیادی را به درستی اجرا کرده باشید و طرح درست و صحیحی برای معامله خود تدارک دیده باشید. اگر دلایل کافی برای برگشت روند قیمت در بازار داشته باشید، اصلا نیازی برای تبعیت از جمع و وارد شدن به روند جاری تنها به دلیل تاکید دوست خودتان یا دوست دوست خودتان وجود ندارد.

اگر برای وارد شدن به یک معامله ای که در تضاد با نظر جمع است، نیازمند تائید های بیشتری هستید، فکر می کنم مطالعه در حوزه روانشناسی و احساسات بازار به شما کمک های خوبی بکند.

4- تعصب نسبت دادن

روانشناسان تعصب نسبت دادن را به عنوان یک خطای شناختی در نظر می گیرند که بر اساس آن مردم در پی تشخیص و تعیین این موضوع هستند که چه کسی یا چه چیزی موجب و مسئول پیش آمدن یک رویداد یا نتیجه خاص بوده است. توجه کردید؟!

در حوزه معامله گری، تعصب نسبت دادن، خودش را زمانی بروز می دهد که شما عامل معاملات موفق خود را در بازار مهارت های فوق العاده خودتان می دانید و دیگر عوامل بیرونی را مسئول معاملات ناموفق خود در بازار می دانید که از جمله این عوامل می توان به غیر قابل پیش بینی بودن بازارها یا سرعت پایین اینترنت خودتان اشاره کرد. از این نوع تعصب تحت عنوان خطای شناختی مستندسازی هم یاد می شود.

 دکتر استین برگر(Dr. Brett Steenbarger) روانشناس حوزه معاملات و بازار – که از این به بعد مطالبی از وی را در این بخش برای شما منتشر خواهیم کرد – می گوید که داشتن چنین تعصبی می تواند موجب منحرف کردن فرایند تصمیم گیری ما شود. اگر فکر کنید هر چیزی که بر خلاف پیش بینی شما و بصورت اشتباه در بازار روی می دهد، در واقع به نوعی خارج از کنترل شماست؛ پس چگونه می توانید معاملات خودتان را کنترل کنید؟ علاوه بر این، اگر به موقعیتی که نیازمند اعتبار است، اعتبار کافی اختصاص ندهید، چگونه می توانید ضعف های خود در عرصه معامله‌گری را شناسایی کرده و آنها را تصحیح کنید؟

این در واقع همان بخش و محدوده‌ای است که در آن به اهمیت تدوین یک ژورنال معاملاتی می رسیم. فهرستی از کارهایی که به درستی انجام دادید تهیه کنید، فهرستی از کارهایی که به اشتباه انجام دادید هم تهیه کنید و همچنین فهرستی از کارهایی تهیه کنید که انتظار داشتید و یا انتظار نداشتید یا حتی می توانستید بهتر از این انجام دهید. به اعتقاد دکتر استین برگر این کار به شما کمک می کند تا مسئولیت نقاط قوت و ضعف خود را بر عهده بگیرید که بطوری امیدوارانه می تواند شما را بیشتر و بیشتر متوجه فرایندهای معامله‌گری خودتان بکند.

5- تعصب اعتیاد

به عنوان یک معامله‌گر، ما همیشه حافظه ای روشن و البته بسیار شفاف و واضح از معاملات بسیار موفق خودمان داریم، همچنان که مثلا یک تک تیرانداز روزهای اوج موفقیت و فعالیت خود را در نیروهای ویژه پلیس یا ارتش به یاد می آورد؛ مثلا روزهای معاملاتی، فرصت های معاملاتی خرید یا فروش، مدت زمان نگهداری یک دارایی و . . .

به یاد داشته باشید که تنها به خاطر سپردن و یادآوری خاطرات بُردهای بزرگ شما کفایت نمی کند؛ بلکه اعداد و ارقام هم باید گواهی بر این خاطرات باشند. به هر حال، شما می خواهید وارد معاملاتی شوید که از احتمال بسیار زیاد بر هم زدن یک سود قابل توجه برای شما برخوردار هستند.

اگر تصور می کنید که متهم به هر یک از این تعصبات معاملاتی فوق هستید، بهتر است در اولین فرصت قدم هایی را برای درمان آنها بردارید. منابع و ابزارهای مختلف و متنوعی در این رابطه در اختیار شما هست تا دیگر بهانه ای برای دوری جستن و ترک این عادات نداشته باشید.

منبع: سایت babypips – تیم ترجمه مدرسه موفقیت

نوشتن دیدگاه