چرا معامله کردن بر خلاف روند بازار حساب معاملاتی شما را نابود می‌کند؟

به دلیل شرایط خاص بازار در بازه زمانی فعلی که شامل روندهای قوی صعودی یا نزولی برای جفت ارزهایی می‌شود که یک طرف آن دلار آمریکا است، می‌خواستم مقاله‌ای را آماده کنم که نه تنها درسی باشد در رابطه با مزایای معامله کردن در بازار بر اساس روند شکل گرفته، بلکه درباره چگونگی نابود شدن حساب معاملاتی شما در صورت باز گذاشتن معامله‌ای که بر خلاف روند بازار انجام شده است نیز باشد.

بطور خیلی ساده باید گفت که ساده‌ترین راه سود کردن در بازار برای یک معامله‌گر یا یک سرمایه‌گذار، انجام معامله بر اساس روند غالب بازار در چارت‌های روزانه است. با این وجود، براساس تجربیات خودم در حین سالها تدریس به علاقمندان فعالیت در بازارها تقریباً به این نتیجه رسیده‌ام که ذات انسان تمایل خاصی به معامله کردن بر خلاف جهت بازار دارد، شاید حداقل در مراحل اولیه سفر یک انسان برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق و باتجربه اینطور باشد. پس امیدوارم مطلب امروز با نشان دادن مدرکی محسوس از اینکه چرا روند بازار حقیقتاً دوست و یاور شماست و اینکه چرا در اغلب مواقع نباید بر خلاف آن دست به معامله بزنید، به شما کمک کند تا از ارتکاب این اشتباه بزرگ اغلب معامله‌گران تازه‌کار خودداری کنید.
با مسیری که حداقل مقاومت را دارد، سر جنگ و دعوا نداشته باشید . . .

زمانی که بازارها به یک جهت خاص تمایل پیدا می‌کنند، به این دلیل به آن جهت حرکت می‌کنند که در آن مسیر با کمترین میزان مقاومت روبرو هستند. بر اساس تجربیات خودم در دوران معامله گری و تدریس در کلاس‌ها و دوره‌های مختلف به این باور رسیده‌ام که زمانی که یک بازار به یک جهت خاص گرایش پیدا می‌کند، در آن جهت با قدرت زیاد حرکت می‌کند و پس از آن عموماً برای مدتی پس روی می‌کند یا به عبارت دیگر برای تائید حرکت قوی قبلی، مدت کوتاهی بر خلاف روند قبل حرکت می‌کند و سپس در جهت روند قوی اصلی ادامه می‌دهد.
با دانستن این نکته و توجه کردن به آن در بسیاری از موقعیت‌های بازار سودهای قابل توجهی را می‌توان از آن خود کرد، چرا که در چنین شرایطی عموماً در بازار بیشترین احتمال ادامه پیدا کردن روند قبلی وجود دارد. با توجه کردن به الگوهای شمعی و حرکت قیمت برای یافتن فرصت‌های ورود به بازار که با روند شکل گرفته تلاقی داشته باشد، به شدت قادر به افزایش نرخ موفقیت خود در بازار هستیم. اجازه دهید به چند نمونه مثال از فرصت‌های معاملاتی اخیر بازار توجه کنیم و ببینم چگونه در نقاط مناسب شکل گرفته در بازار می‌توانستیم سود ببریم و چگونه ممکن بود از معامله کردن بر خلاف روند بازار متضرر شویم:

در چارت زیر که جفت ارز AUDUSD را در بازه زمانی روزانه نشان می‌دهد، بخوبی می‌توانیم ببینیم که مسیری با کمترین مقاومت در جهت پایین شکل گرفته است. توجه کنید که خطوط قرمز و آبی خطوط میانگین متحرک نمایی 8 و 21 روزه هستند. این خطوط میانگین متحرک قیمت‌های میانگین به ترتیب در دوره‌های 8 و 21 روزه اخیر نشان می‌دهند و می‌توان از طریق آنها نواحی ارزشی برای یافتن فرصت‌های فروش و ملحق شدن به روند نزولی را بررسی کرد:

توجه داشته باشید که در این چارت یک الگو فروش پین بار و همچنین چندین فرصت مناسب دیگر برای فروش بر اساس میانگین حرکت‌ها شکل گرفته است. قیمت عموماً همیشه اینچنین به میانگین متحرک‌ها احترام نمی‌گذارد، اما در روندهای قوی مانند این روند در جفت ارز AUDUSD در چارت بالا، اغلب با موارد اینچنینی برخورد داریم.

نکته مهم در مثال بالا اینست که: در روندهای پر قدرت، همواره باید در پی فرصت برای معامله کردن در مسیری با کمترین مقاومت باشید، به این معنا که همواره باید با روند غالب بر روی چارت روزانه حرکت کنید. حالا بیایید به همین چارت از نگاه معامله‌گری نگاه کنیم که در پی انجام معامله در جهت خلاف روند بازار است . . .

در همین چارت AUDUSD که در بالا از یک منظر به آن اشاره کردیم، می توانیم به خوبی ببینیم که تجربه معامله کردن برای کسی که قصد معامله بر خلاف روند بازار را دارد چگونه می ‌تواند باشد؟ بطور واضح می توان گفت که وی ممکن است بر روی هر یک از الگوهای پین بار مشخص شده بر روی این چارت سرمایه یا مقداری از سرمایه خودش را از دست بدهد. بعضی از افراد در بازار چنان رفتاری از روی وسواس به منظور شکار کردن نقطه کف بازار به خرج می‌دهند که حتی ممکن است هر سه الگو پین بار شکل گرفته بر روی این چارت را به عنوان سیگنالی مبنی بر برگشت بازار و فرصت خرید در نظر بگیرند. در اینجا به راحتی می‌توانید متوجه شوید که چرا معامله کردن بر خلاف روند بازار موجب نابودی حساب شما می شود!

در چارت روزانه زیر که مربوط به جفت ارز USDCAD است، به راحتی می‌توانیم ببینم که یک روند بارز صعودی تقریباً از ابتدای ماه آگوست 2014 شکل گرفته است. خط آبی رنگ مربوط به میانگین متحرک 21 روزه است و به ما علاوه بر جهت روند، یک منطقه ارزشی را نشان می‌دهد که می‌توانیم بر آن اساس برای پیوستن به روند صعودی اقدام به خرید کرده و وارد بازار صعودی شویم.
توجه داشته باشید که چندین فرصت خرید مختلف بر اساس میانگین متحرک 21 روزه و همچنین الگوهای پرایس اکشن پین بار در طی این روند صعودی قابل مشاهده بوده است. به روشنی هم می‌توانیم ببینیم که مسیری با کمترین میزان مقاومت در بازار به سمت بالا شکل گرفته است و در نتیجه جستجو برای یافتن سیگنال‌های خرید، انتخاب قطعی و بدیهی در طی 5 ماه گذشته بوده است . . .

در همین چارت USDCAD که در بالا دیدیم، به روشنی مشخص است که اگر نقطه‌های اوج بازار را به امید پیدا کردن یک نقطه برگشت بازار و سیگنال فروش در نظر گرفته بودید، ممکن بود چه تجربه‌ای را داشته باشید. حتی یک الگوی دو کندلی پین بار با سایه‌های بلند که در تصویر زیر هم برای شما مشخص شده است یک ضرر قابل توجه یا شاید در بهترین حالت رسیدن به نقطه سر به سر را برای شما موجب شود، همچنان که در چارت هم مشخص است. زمانی که یک مسیر با حداقل مقاومت در بازار روشن و شفاف است، با آن سر جنگ نداشته باشید.

در چارت بعدی که در زیر آورده شده است، می‌توانیم وضعیت طلا در بازه روزانه برای خرید نقدی را در ابتدای سال جاری ببینیم. همچنان که در چارت مشخص است یک روند نزولی در این بازار در جریان بوده و بنابراین مسیری با کمترین میزان مقاومت به روشنی برای ما مشخص است. در نتیجه ما در انتظار یافتن حرکتی از قیمت به عنوان سیگنال فروش در مناطق بازگشتی به منطقه ارزش/مقاومت بودیم تا در فرصت مناسب برای پیوستن به روند نزولی وارد بازار شویم. بر روی چارت یک الگوی هرمی شامل 3 کندل به وضوح قابل مشاهده است که نشانی بر ادامه روند نزولی بازار و فرصت مناسب برای فروش می‌باشد که البته در پی حرکت‌های اصلاحی قبلی در قیمت‌های بالاتر این روند نزولی شکل گرفته است و در ادامه آن می‌بینیم که مجموع این نشانه‌ها منجر به ادامه روند نزولی با حرکت‌های بزرگ قیمتی شده است . . .

در نهایت، در چارت زیر از منظری دیگر به همان چارت و وضعیت قیمت خرید نقدی طلا در بالا نگاه می‌کنیم، جز اینکه در این نوبت در حال بررسی همان چارت از نقطه نظر یک معامله‌گر بازنده و بدشانس هستیم که سعی در انجام یک معامله بر خلاف روند بازار دارد. توجه کنید که در این چارت چندین الگو پین بار ناموفق بر خلاف روند بازار قابل مشاهده است که در صورت وارد شدن به بازار بر اساس آنها نتیجه‌ای جز ضرر و زیان برای معامله‌گر ندارد.

نتیجه گیری
امیدوارم که میزان خطرناک بودن ورود به بازار بر خلاف روند غالب برایتان واضح تر شده باشد. البته برخی از معامله‌گران تمایل دارند که در هر دو جهت نزولی و صعودی در یک لحظه وارد بازار شوند و با مشاهده قدرت بیشتر در یکی از جهت‌ها، به معامله خلاف جهت روند خود پایان دهند؛ که اغلب با این کار عموماً سودهای حاصل شده از معاملات قبلی خودشان در جهت روند را هم از دست می‌دهند. این روش یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که من می‌بینم معامله‌گران مرتکب آن شده و آنها را از کسب سود و موفقیت در بازار باز می‌دارد. در طی دوران معامله‌گری خود وفادار ماندن به روند غالب بازار را باید به یکی از عادات خود تبدیل کنید و به هر قیمتی از وارد شدن به بازار بر خلاف روند اجتناب کنید. مطمئن باشید در آینده نه چندان دور حساب معاملاتی شما از این بابت سپاسگزار شما خواهد بود.

تیم ترجمه مدرسه موفقیت 

نوشتن دیدگاه