چهار راه پول سازی فصل 5

پدر ثروتمندم اغلب میگفت تا زمانی که به آزادی مالی دست  نیابی نمی‌دانی آزادی حقیقی چیست.منظور او از گفتن این جمله این بود که یادگیری سرمایه‌گذاری مهمتر از یادگیری یک حرفه است.

 

یادگیری سرمایه گذاری

پدر ثروتمندم با استفاده از بازی مونوپولی به عنوان ابزار آموزش شروع به آماده کردن من برای دایره “س”  در سن ۹ سالگی کرد .بازی مونوپولی بازی گردش پول است. برای مثال اگر شما یک خانه سبز در  اموالی که مالک آن هستید داشته باشید و ۱۰ دلار دریافت کنید. آن در دلار گردش پول تان در ماه است. دو خانه ۲۰ دلار و سه خانه ۳۰ دلار می شود و هتل قرمز ۵۰ دلار می شود. خانه های سبز بیشتر و هتلهای قرمز به معنای گردش پول بیشتر، کار کمتر، مالیات کمتر و آزادی بیشتر است.

درسهای با ارزشی را درباره ی سرمایه‌گذاری  آموختم:

.سرمایه گذاری کار پر خطری نیست.

. سرمایه گذاری کار جالب و مفرحی است.

. سرمایه گذاری موجب میشود که شما خیلی خیلی پولدار شوید.

از همه مهمتر اینکه سرمایه‌گذاری موجب آزادی شما می‌شود آزادی از دغدغه‌های کسب درآمد برای زندگی و نگرانی درباره ی  پول.

من نمیگویم که آژانس املاک و مستغلات تنها راه برای سرمایه‌گذاری است.من از بازی مونوپولی صرفا به عنوان نمونه ای استفاده میکنم که توضیح دهم چگونه فرد ثروتمندی ثروتمند تر می شود شخصی می‌تواند از طریق سود سهام، منابع اوراق قرضه، یا از بنزین، کتاب و حق امتیاز کسب درآمد کنند به عبارت دیگر روش های زیادی برای آزادی مالی وجود دارد.

واقعیت این است که سرمایه گذاران واقعی پولشان را یک جا نگه نمی دارند. آنها  پولشان را به گردش می اندازند. استراتژی معروفی به نام شتاب پول وجود دارد. پول  سرمایه گذاران واقعی همیشه در گردش است سرمایه‌های تازه‌ای را فراهم می‌کند و آنگاه به گردش خود ادامه می‌دهد تا سرمایه های بیشتری را فراهم کند. تنها آماتورها پولشان را نگه می دارند.

 

به خاطر داشته باشید که این میزان سرمایه تان نیست که موجب ثروتمند شدن یا فقیر شدن شما می شود. نقطه نظر من این است که میزان سرمایه گذاری یا سرمایه به هیچ وجه مهم نیست. موفقیت یا شکست ، ثروت یا فقر  منحصرا به میزان هوش سرمایه گذار بستگی دارد. یک سرمایه گذار باهوش میلیون ها دلار در بازار سهام به دست می آورد اما یک آماتور میلیون‌ها دلار از دست می دهد.

بیشتر  افراد مشمول طرح  بازنشستگی و حتی بیشتر سرمایه گذاران ثروتمند صرفاً پولشان را به کارشناسی می‌دهند و سپس در دلشان آرزو می کنند که ای کاش این فرد واقعاً کارشناس و خبره باشد.

مشکل این است که اگر فرد پول را از دست  بدهد هیچ چیز تازه ای نمی آموزد. هیچ تجربه‌ای به جای تجربه‌ای بد وجود ندارد. اگر فرد نداند مرتکب چه اشتباهی شده است درس گرفتن از اشتباهاتش دشوار است.

 

بدیهی است کسانی که در آموزش اقتصادی  مداوم شان نیز سرمایه گذاری می کنند به صورت مرتب در کلاس ها شرکت می کنند  و برای بهبود عملکردشان مشاور استخدام می کنند از  کسانی پیشی می‌گیرند که به تنهایی عمل می کنند.

در چه جایگاهی قرار دارید؟

اندکی صبر کنید و موقعیت کنونی تان را ارزیابی کنید.

 اگر ستون سرمایه تان خالی باشد و هیچ درآمدی از سرمایه‌گذاری‌های تان دریافت نکنید و بدهی زیادی داشته باشید آنگاه شما از مرحله ی پایینی یعنی مرحله اولیه شروع می کنید.

اگر شما به شدت غرق در بدهی باشید بهترین سرمایه گذاری تان ممکن است این باشد که از بدهی بیرون بیایید. در مورد از بدهی بیرون آمدن  هیچ کار جز دست روی دست گذاشتن اشتباه نیست.

 

اگر شما اهل پس انداز هستید بسیار مراقب باشید مخصوصاً اگر پولتان را در طرح بازنشستگی پس انداز می کنید به طور کلی پس در دنیای پول اغلب اصطلاح بازگشت (بازده) سرمایه RIO ، می شنوید.  بسته به اینکه با چه کسی صحبت می‌کنید این  اصطلاح فرق می‌کند. به تعبیر من RIO مخفف بازگشت اطلاعات است. این به معنای آن است که هرچه اطلاعات من بیشتر باشد، سرمایه بیشتری بر می‌گردد و خطر کمتری سرمایه مرا تهدید می‌کند.

منبع:کتاب چهار راه پولسازی-مولف رابرت کیوساکی-مترجم:سکینه خزائی-انتشارات آسو-خلاصه شده توسط مریم دریاگرد

نوشتن دیدگاه