چگونه به خودمان عشق بورزیم ؟

 

همه ما یک عذرخواهى به احساس خود بدهکاریم…زمانى که براى نگه داشتن آدمهاى اشتباه پافشارى کردیم! آن زمان که دروغ شنیدیم و سکوت کردیم..
جایى که بایدمیرفتیم اما ایستادیم!
چیزهایى که دیدیم و ندیده انگاشتیم!
از هیچ و پوچ رویا ساختیم و ذوق کردیم!!!
براى فرار از حقیقت لج کردیم و لج کردیم و لج کردیم…..
خاموش کن فانوس وابستگى ات را…گاهى چه اصرار بیهوده ایست اثبات دوست داشتنمان به آدمها! ..

معرفتهاى بیجایمان..
مهربانى هاى الکى مان..
بها دادن هاى بیش از حدمان..
تلاشهاى بى مورد براى حفظ رابطه هامان..!
کاش این وقت ها صرف خود شناسی میشد، صرف کسی که تمام حواسش به ما بود،صرف آرامش خود و دیگران.

 

پذیرش خود؛ کلید دگرگونیهای مثبت : 

« دوست داشتنِ دشمن آسان است اما دوست داشتن خود مشکل! بسیار مشکل !

تو خودت را خوب می شناسی پس چگونه می توانی خودت را دوست داشته باشی ؟
اما کسی که می تواند به خود عشق بورزد ، می تواند همه را دوست داشته باشد. به خود عشق بورز تا به هر کس دیگر عشق بورزی.
اگر بتوانی به خود عشق بورزی، شرط اساسی عشق را تحقق بخشیده ای و از این عشق، صلح و آرامش بر می خیزد و صلح و آرامش دروازه ای است که ما از راه آن پیام خدا را دریافت می کنیم. » – اشو.

 

خود پذیری و خود دوستی باعث می شود که استعدادها و توانمندیهای ما بروز پیدا کند. در واقع اگر دنبال یک زندگی مناسب و موفق هستیم باید راه درست عشق ورزیدن به خود را یاد بگیریم. در زیر روشهای مناسب عشق ورزیدن به خود را ذکر می کنیم.

حمایت از خود :

همیشه به یاد داشته باشید که نیاز داشتن به کمک دیگران ضعف نیست. برای حمایت از خود شیوه های گوناگونی را بیاموزید و هنگامی که نیاز به کمک دارید از دوستان و آشنایان خود درخواست یاری کنید. مطمئن باشید که به این شکل قوی تر از قبل شده و همچنین تجربیات بیشتری بدست می آورید.

 

از جسم خود مراقبت کنید :

همیشه ورزش کنید. با کمی دقت ورزش مورد علاقه خود را پیدا کنید و هر چه زودتر شروع به فعالیت کنید. همچنین با عادات غذایی سالم آشنا شده و از آن پیروی کنید.

خود را تحسین کنید :

همیشه به نکات مثبت خود بیندیشید و آنها را گسترش دهید. با این شیوه اعتماد به نفس خود را نیز افزایش داده و نکات منفی شخصیت خود را کمرنگ تر کنید. به یاد داشته باشید که بدگویی از خود فقط موجب تضعیف روحیه شده و اعتماد به نفس شما را تا حد چشم گیری کاهش می دهد. به خود بگویید که چقدر در هر کاری خوب تصمیم گرفته و خوب عمل می کنید.

 

مهربان، آرام و صبور باشید :

صبر را در زندگی بیاموزید. با خود مهربان باشید و رفتاری را در پیش بگیرید که با عزیزی که دوستش دارید انجام می دهید. نسبت به خود با گذشت باشید و در همه حال آرامش خود را حفظ کنید

با ذهن خود مهربان باشید :

اندیشه ها و تفکرات مثبت را در ذهن خود پرورش دهید. به نکات منفی و اندیشه های مخرب اجازه ورود ندهید. به یاد داشته باشید که اندیشه های منفی و مخرب به مرور زمان تمام ذهنتان را به تسخیر خود درآورده و دیگر جایی برای پرورش افکار مثبت نخواهید داشت لذا به آرامی و با ملایمت افکارتان را تغییر دهید.

 

به خود عشق بورزید :

همیشه به خود عشق بورزید و عاشق خود باشید. به یاد داشته باشید که در هر حالتی این احساس را در خود تقویت کنید. صبر بکنید تا حال روحی و جسمی تان بهتر شده و یا تناسب اندام پیدا کنید. از همین حالا با وجود تمام ضعف ها این عمل را انجام دهید.

از خود انتقاد نکنید :

به یاد داشته باشید در صورت انجام اشتباه عملی، به جای انتقاد از خود آن را به عنوان یک تجربه قلمداد کنید و از آن درس بگیرید. هنگامی که از خود انتقاد می کنید تغییرات ایجاد شده در شما شکل منفی به خود می گیرد. اشتباهات گذشته را فراموش کنید و به جای انتقاد سعی کنید در صورت تکرار اشتباه عکس العمل بهتری نشان داده و عمل گذشته را تکرار نکنید.

 

خود را به ترس و وحشت نیندازید:

به وحشت انداختن خود توسط افکار شخصی عمل بسیار مخربی است و هر چه زود تر آن را متوقف کنید. افکار مثبت را در ذهنتان پرورش دهید و همیشه به آنها فکر کنید. دقت داشته باشید که هیچ وقت موقعیت ها و شرایط بدی را که هرگز پیش نیامده اند را در ذهن خود تجسم نکنید. این کار باعث تخریب ذهن شما می شود و فکر شما را به سوی منفی گرایی سوق می دهد.

اعجاز آیینه :

روزی حداقل یک بار در آیینه به چشمان خود بنگرید و به خود بگویید دوستت دارم. با آیینه دوست باشید و همیشه از آن استفاده کنید. همیشه با نگریستن به آیینه خود را تحسین کنید و از دیدن خود لذت ببرید. دقت کنید که همیشه از آیینه برای دیدن زیبایی ها استفاده کنید نه زشتی ها.

راهکارهایی برای دوست داشتن خود:

شانه هایتان را از حالت خمیده در آورده راست نگه دارید

یک نفس عمیق کشیده و برای چند ثانیه آن را نگه دارید وسپس بازدم عمیق انجام دهید

در طول روز در مقابل آیینه بایستید ولبخند بزنید

در هنگام انجام کارهایتان خود را تشویق کنید وبه خود پاداش بدهید

در طول روز از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید(من خوشبختم،من خوشحالم، من موفق هستم….)

همواره به چیزهایی فکر کنید که دوست دارید برایتان اتفاق بیافتد

از داشته هایتان قدردانی کنید

در لحظه باشید.

گردآوری کننده:مریم اسدی

نوشتن دیدگاه