آربیتراژ مثلثی

آربیتراژ مثلثی در نتیجه یک اختلاف بین سه ارز خارجی شکل در زمانی شکل می گیرد کخ نرخ تبادلی ارز بطور دقیق با یکدیگر برابر نیستند. فرصت های آربیتراژ مثلثی بسیار معدود هستند و آن دسته از معامله گرانی که از این نوع فرصت آربیتراتژی استفاده می کنند، اغلب دارای سیستم های کامپیوتری بسیار پیشرفته یا برنامه هایی برای خودکار سازی فرایندهای مرتبط با این معاملات هستند. در این موارد معامله گر مقداری از جفت ارز (یورو / دلار) را با نرخی مشخص مبادله می کند، سپس اقدام به جابجایی جفت ارز (یورو / پوند) کرده و سپس آن را به ارز پایه اولیه (دلار / پوند)تغییر می دهد و در این بین مبلغ اندکی بابت کارمزد این تبادل ها پرداخته و سود خالصی را برای خود می دارد.

 

تشریح ” آربیتراژ مثلثی”

آربیتراژ مثلثی سودی بدون ریسک است که در زمان عدم برابر بودن نرخ تبادلی اعلام شده یک ارز با نرخ تبادلی بازار بین جفت ارزهای دیگر اتفاق می افتد. آربیتراژ مثلثی از عدم کارایی موجود در بازار در زمانی حاصل می شود که یک بازار دارای ارزشی بیش از حد بوده بازار دیگری ارزشی کم تر از ارزش واقعی خودش را دارا می باشد. تفاوت های قیمتی بین نرخ های تبادلی اغلب تنها در حد کسری از یک سنت هستند و به منظور سودآور شدن این نوع از آربیتراژ، معامله گر مورد نظر باید اقدام به مبادله حجم بزرگی از آن ارز مورد نظر بکند.

 

زیرساخت های خودکار معاملاتی و آربیتراژ مثلثی

زیرساخت ها یا همان پلتفرم های خودکار معاملاتی راه و روش اجرایی شدن معاملات را بر اساس الگوریتم هایی عملیاتی کرده اند که معامله بطور خودکار بر اساس مشاهده شدن یا شکل گرفتن یک سری از معیارها در بازار بطور خودکار انجام می شود. پلتفرم های معاملاتی خودکار به معامله گر اجازه می دهد تا قوانین مشخصی را برای ورود خود به بازار و خروج از آن تعیین کند و سپس کامپیوتر بطور خودکار معاملاتی را بر اساس قوانین مشخص شده انجام میدهد. در حالی که مزیت های قابل توجهی برای معاملات خودکار قابل برشمردن هست که از آن جمله می توان به آزمون کردن مجموعه ای از قوانین بر روی اطلاعات گذشته حاصل از بازار پیش از خطر کردن بر روی پول و حساب بانکی واقعی، توانایی استفاده از آربیتراژ مثلثی اشاره کرد. از آنجائیکه بازار به خودی خود یک موجودیت خود تصحیح کنندگی دارد، اگر هرگز نوعی از ناکارایی در بازار دیده شود، معاملات در آن رابطه با چنان سرعتی انجام می پذیرد که فرصت آربیتراژی شکل گرفته در عمل در کسری از ثانیه پس از پدیدار شدن از بین می رود. یک پلتفرم معاملاتی آنلاین می تواند برای شناسایی یک فرصت و عمل کردن به موقع پیش از حذف شدن و اصلاح شدن قیمت ها مورد استفاده قرار بگیرد.

 

مثال

به عنوان یک مثال، فرض کنید که شما یک حساب با موجودی 1 میلیون دلار در اختیار دارید و نرخ های معاملاتی زیر را در بازار مشاهده می کنید: یورو / دلار = 0.8631، یورو / پوند = 1.4600 و دلار / پوند = 1.6939.

با این نرخ های معاملاتی در واقع یک فرصت آربیتراژی شکل گرفته است:

گام اول: دلارهای موجود را فروخته و یورو می خریم:

گام دوم: یوروهای بدست آمده را فروخته و پوند می خریم:

گام سوم: پوندهای حاصل شده را فروخته و دلار می خریم:

گام چهارم: مبلغ سرمایه گذاری اولیه را از موجودی پایانی حساب کم می کنیم:

از مجموع این معاملات شما یک سود آربیتراتژی معادل 1373$ بدست می آورید(با فرض اینکه هیچ هزینه ای برای مالیات یا کارمزد پرداخت نکرده باشید).

Related entries