سرمایه‌گذاری

“سرمایه‌گذاری” چیست؟ – Investment

یک سرمایه‌گذاری عبارت از یک دارایی یا بخشی از چیزی است که با امید تولید درآمد یا ارزش بیشتر پیدا کردن در آینده خریداری شده است. در مفهوم اقتصادی، یک سرمایه‌گذاری خرید کالاهایی است که امروز مورد مصرف قرار نمی‌گیرند، اما در آینده به منظور تولید ثروت از آنها استفاده می‌شود. در علم دارایی، یک سرمایه‌گذاری یک دارایی مالی است که با تصور آمدن درآمد در آینده توسط آن دارایی یا فروخته شدن آن با قیمتی بالاتر و کسب سود خریداری شده است.

 

تشریح “سرمایه‌گذاری”

واژه “سرمایه‌گذاری” می‌تواند برای اشاره به هر مکانیزمی استفاده شود که با هدف تولید درآمد در آینده مورد استفاده قرار گرفته است. در مفهوم مالی، این مفهوم شامل خرید اوراق قرضه، سهام یا املاک و مستغلات می‌شود. علاوه بر این، ساختمان ساخته شده یا دیگر امکاناتی که برای تولید کالاها نیز مورد استفاده قرار گرفته‌اند نیز می‌توانند به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند. تولید کالاهای مورد نیاز برای تولید کالاهای دیگر نیز می‌تواند به عنوان نوعی از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود.

انجام دادن کاری با امید کسب سود در آینده نیز می‌تواند یک نوع سرمایه‌گذاری است. انتخاب ادامه تحصیل نیز می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شود، چرا که هدف افزایش دانش و ارتقاء مهارت ها با امید استفاده از آنها در تولید درآمد بیشتر است.

 

سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی

رشد اقتصادی می‌تواند از طریق استفاده از سرمایه‎‌گذاری‌های منطقی در سطح کسب و کار مورد تشویق قرار بگیرد. زمانی که یک شرکت تجهیزات جدید تولیدی خاصی را با هدف افزایش کل خروجی کالاها در داخل مجموعه خودش می‌خرد یا تولید می‌کند، افزایش تولید ایجاد شده می‌تواند موجب افزایش تولید ناخالص ملی کشور (GDP) شود. این امر موجب رشد اقتصاد از طریق افزایش تولید، بر اساس سرمایه‌گذاری قبلی در تجهیزات می‌شود.

 

سرمایه‌گذاری بانکی

یک بانک سرمایه‌گذاری مجموعه متنوعی از خدمات را ارائه می‌کند که برای کمک به یک فرد حقیقی یا یک کسب و کار در افزایش ثروت مرتبط با آن فرد یا کسب و کار طراحی شده است. این امر شامل بانکداری خرد یا مصرفی نمی‌شود. در مقابل، موسسه مربوطه بر ابزارهای سرمایه‌گذاری از قبیل تجارت یا مدیریت سرمایه متمرکز می‌شود. گزینه‌های تامین مالی نیز ممکن است با هدف کمک و همکاری کردن با این خدمات ارائه شوند.

 

سرمایه‌گذاری و سفته بازی

سفته‌بازی فعالیتی مجزا و منفصل از سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شود. سرمایه‌گذاری کردن شامل خرید دارایی با قصد حفظ و نگهداری از آن برای بلند‌مدت می‌شود، این در حالیست که سفته‌بازی شامل سعی و تلاش جهت سرمایه‌گذاری بر ناکارآمدی بازار برای کسب سود بلند‌مدت می‌باشد. مالکیت عموماً یکی از اهداف سفته‌بازان به شمار نمی‌آید، در حالیکه سرمایه‌گذاران در طی زمان همواره تلاش می‌کنند تا تعداد دارایی‌های موجود در سبد خود را افزایش دهند.

با وجود آنکه سفته‌بازها اغلب تصمیم‌هایی آگاهانه اتخاذ می‌کنند، اما سفته‌بازی معمولا نمی‌تواند به عنوان نوعی از سرمایه‌گذاری سنتی طبقه‌بندی شود. سفته‌بازی عموماً دارای ریسک و خطر بالاتری نسبت به سرمایه‌گذاری است، اگرچه میزان این ریسک به شدت می‌تواند بسته به نوع سرمایه‌گذاری انجام شده متفاوت باشد.