نرخ جذب

“نرخ جذب” چیست؟ – Absorption Rate

نرخ جذب، نرخی است که بر اساس آن خانه‌های مسکونی موجود و در دسترس در یک بازار مشخص املاک در طی یک بازه زمانی خاص به فروش می‌رسد. این نرخ از طریق تقسیم کردن تعداد متوسط فروش در هر ماه بر تعداد کل خانه‌های موجود برای فروش محاسبه می‌شود. این رقم نشان می‌دهد که چند ماه طول می‌کشد تا میزان عرضه خانه‌های موجود در بازار به اتمام برسد.

 

مثال نرخ جذب

فرض کنید که یک شهر در حال حاضر 1000 خانه آماده به فروش دارد که به بازار عرضه شده است. اگر خریداران تعداد 100 خانه در هر ماه خریداری کنند، عرضه خانه در این بازار در طی 10 ماه به پایان می‌رسد (1000 خانه تقسیم بر 100 خانه‌ای که در هر ماه به فروش می‌رسد). به همین ترتیب، اگر 100 خانه از مجموع 1000 خانه موجود خریداری شود، نرخ جذب برابر با 10% است (100 خانه فروخته شده در هر ماه تقسیم بر 1000 خانه عرضه شده برای فروش در بازار). در این وضعیت، اگر یک مالک خانه در پی فروش یک ملک باشد، بخوبی متوجه می‌شود که نیمی از بازار عرضه در طی 5 ماه آینده جمع می‌شود.

 

کاربران نرخ جذب

فعالان حرفه‌ای در بازار املاک و مسکن عموماً از این نرخ جذب استفاده می‌کنند. دلالان از این نرخ برای قیمت‌گذاری خانه‌ها بهره می‌برند. به عنوان مثال، در بازارهایی با نرخ‌های جذب پایین، یک نماینده یا کارگزار املاک ممکن است مجبور شود تا قیمت‌های اعلامی برای املاک را کاهش دهد تا به نوعی موجب تحریک فروش در بازار شود. به همین ترتیب، اگر یک دفتر املاک میزان نرخ جذب بالا در بازار املاک را مشاهده کند، بدون از بین بردن تقاضا برای خانه می‌تواند قیمت‌های بازار را بطور بالقوه بالاتر ببرد.

نرخ جذب همچنین می‌تواند به عنوان سیگنالی برای سازندگان خانه برای شروع ساخت و ساز عمل کند. زمانی که نرخ جذب در یک بازار بالا باشد، تقاضا می‌تواند آنقدر بالا رود که تولید و توسعه خانه‌های جدید را تضمین کند. در این بین، دوره‌هایی که میزان نرخ جذب کمتر می‌شود، نشان دهنده کاهش جذابیت برای سازندگان خواهد بود. در نهایت، ارزیاب‌ها در زمان تعیین ارزش یک ملک از این نرخ نهایت استفاده را می‌کنند، هر چند که این استفاده ممکن است بصورت ذهنی و نه بر روی کاغذ اعمال شود. قوانین جدید ارزیابی ارزش املاک در سال 2009 لازم می‌داند که وام مسکن خانه‌ها هم در نرخ جذب فعلی لحاظ شوند. در طی دوره‌هایی که نرخ جذب بازار کم می‌شود، عموماً از بهای فعلی یک خانه فرضی هم کاسته می‌شود.