پیپ

پیپ چیست – Pip

یک پیپ کوچکترین حرکت قیمت است که یک نرخ ارز بر اساس قرارداد بازار تغییر می‌کند. از آنجایی که اغلب جفت ارزها تا چهار رقم اعشار قیمت‌گذاری می شوند، کوچکترین میزان تغییر مربوط به آخرین رقم اعشار است که برای اغلب ارزها این مقدار برابر با 100/1 از 1% آن جفت ارز (یک صدمِ یک درصد) آن ارز است که از آن تحت عنوان واحد پایه هم نام برده می‌شود. مثلاً کمترین میزان تغییری که در جفت ارز دلار آمریکا و دلار کانادا (USD/CAD) ایجاد می‌شود برابر با 0.0001 دلار یا یک نقطه قیمتی است.

 

تشریح پیپ

مقدار یک پیپ، بسته به اینکه یک جفت ارز فرضی چگونه مورد معامله قرار بگیرد، تغییر می‌کند؛ همچنین امکان قیمت‌گذاری در واحدهایی برابر با نیم پیپ هم امکان‌پذیر است، هر چند که به ندرت اتفاق می‌افتد. ارزش یک پیپ می‌تواند در هر لحظه بر اساس نوع جفت ارز در نظر گرفته شده و شرایط بازار به شدت نوسان داشته باشد.

 

جفت ارز یورو/دلار در برابر دلار/ین

متوسط نرخ ارز برای یورو در برابر دلار آمریکا در سال 2015 برابر با  1.1097 دلار بود؛ این رقم نشان دهنده تعداد دلاری است که برای خرید یک یورو به آن نیاز دارید. طبق اصول بازار کوچکترین تغییر در قیمت‌های بازار برابر با 0.0001 می‌باشد، که تقریبا برابر با 0.0090% است. متوسط نرخ ارز برای ین ژاپن در همان سال برابر با 121.05 بود، که به معنای تعداد ین‌هایی است که برای خرید یک دلار به آن نیاز داریم. در این مورد، بر اساس اصول بازار، یک پیپ 0.01 ین است که برابر با 0.0082% است.

یک تغییر قیمت برابر با یک پیپ از 1.1097 به 1.1098 بر روی یک معامله یک میلیون دلاری یورو/دلار برابر با 81.20 یورو یا 90.11 دلار است. یک تغییر قیمت برابر با یک پیپ از 121.05 به 121.06 بر روی یک معامله یک میلیون دلاری دلار/ین تفاوتی برابر با 10000 ین یا 82.60 دلار را موجب می‌شود. در حالیکه تفاوت در عمل رقم بسیار کوچکی است، این رقم کوچک در بازار ارز روزانه که ارزشی برابر با چند تریلیون دلار دارد، به سرعت تبدیل به رقمی بسیار بزرگ می‌شود.

 

لیر ترکیه

ترکیبی از ابر تورم و کاهش ارزش پول داخلی می‌تواند آنقدر بر نرخ ارز فشار وارد کند که آن را به یک سطح غیر قابل مدیریت شدن برساند. علاوه بر تأثیر مصرف کنندگان، که مجبور به حمل و جابجایی مقادیر بالایی از پول نقد شده‌اند، این موضوع می‌تواند فرایند تجارت و معامله را هم غیر قابل مدیریت کند و در این صورت است که مفهوم پیپ دیگر معنای خودش را از دست می‌دهد. بهترین مثال تاریخی شناخته شده از این دست در جمهوری وایمار آلمان بوده است، زمانیکه نرخ ارز آن کشور از سطح قیمتی خود در قبل از جنگ جهانی اول یعنی 4.2 واحد در برابر هر دلار به 4.2 میلیارد واحد در برابر هر دلار در نوامبر سال 1923 کاهش پیدا کرد.

یک مثال اخیر دیگر از این دست لیر ترکیه است که در سال 2001 به سطح 1.6 میلیون واحد در برابر هر دلار رسید که در نتیجه برخی از سیستم‌های معاملاتی قادر به تطبیق دادن فرایندهای لازم برای انجام معامله نبودند. از این رو دولت شش صفر را از این نرخ ارز حذف کرد و نام لیره جدید ترکیه را برای آن انتخاب کرد و مخفف YTL را برای آن معرفی کرد؛ که در نتیجه این اقدام متوسط نرخ این ارز در برابر دلار به سطحی منطقی‌تر، یعنی 2.9234 لیر در برابر هر دلار رسید. در این نرخ یک پیپ تغییر یعنی از 2.9234 به 2.9235 در یک معامله یک میلیون دلاری موجب تفاوتی برابر با 34.20 دلار در سال 2016 می‌شد.

بعدی

کاهش